Rusko vyšetruje haváriu vojenského lietadla ako „terorizmus“

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) vo štvrtok oznámil, že v súvislosti so stredajšou haváriou lietadla Il-76 v Belgorodskej oblasti začal trestné konanie vo veci terorizmu.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie výboru.

„Prvotné výsledky vyšetrovacích úkonov vrátane predbežných údajov z obhliadky miesta incidentu umožňujú dospieť k záveru, že lietadlo bolo napadnuté protilietadlovou raketou z územia Ukrajiny," uviedol Sledkom.

Prečítajte si tiež:

Rusko tvrdí, že lietadlo zostrelili Ukrajinci 

Výbor vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram tiež tvrdí, že na mieste havárie sa našli časti ľudských tiel, letové zapisovače (tzv. čierne skrinky) a úlomky trupu.

Prípad má na starosti vyšetrovaco-operatívna skupina, v ktorej sú skúsení vyšetrovatelia, kriminalisti a experti. Letové zapisovače boli odoslané na analýzu, v prípade zaistených úlomkov trupu a ďalších materiálnych dôkazov sa uskutočnia expertízy.      

Vypočúvajú sa svedkovia incidentu a pokračuje obhliadka miesta činu. Sledkom uviedol, že sa vykonávajú kroky zamerané na „identifikáciu osôb z radov ozbrojených útvarov Ukrajiny zapojených do spáchania tohto teroristického činu".

Rusko tvrdí, že vojenské lietalo Il-76 zostrelili ukrajinské sily. Na jeho palube sa malo nachádzať šesť členov posádky, traja vojenskí policajti a 65 zajatých ukrajinských vojakov, ktorí sa mali vymeniť za ruských zajatcov.

Haváriu pri obci Jablonovo nikto neprežil. Moskva doteraz neposkytla žiadne dôkazy, že na palube boli ukrajinskí vojaci, ani nepreukázala, že Kyjev o tom vedel.

Nezverejnila ani totožnosť ľudí na palube. Rusko ani Ukrajina však nepopreli, že v stredu sa mala konať výmena vojnových zajatcov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.