Bez muža ani na krok. Krutovláda Talibanu napriek sľubom o miernosti ženám upiera základné práva

Bez muža ani na krok. Krutovláda Talibanu napriek sľubom o miernosti ženám upiera základné práva
Afgánska žena v burke. Zdroj: Profimedia.sk

Afganské vládne radikálne hnutie Taliban sa ženám, ktoré nie sú vydaté alebo nemajú mužského sprievodcu, snaží obmedziť prístup k zamestnaniu, cestovaniu či zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov (OSN), ktorú zverejnili tento týždeň. TASR informuje podľa štvrtkovej správy agentúry AP.

Ministerstvo na podporu cností a prevenciu nerestí napríklad jednej žene odporučilo, aby sa vydala, ak si chce udržať svoje zamestnanie v zdravotníckom zariadení, pretože je nevhodné, aby nevydatá žena pracovala, uvádza sa v správe.

Taliban obmedzil prístup afganských žien k takmer všetkým oblastiam verejného života a zakázal tamojším dievčatám chodiť do školy dlhšie než po šiesty ročník v rámci tvrdých opatrení prijatých po opätovnom prevzatí moci v krajine v auguste 2021. Urobil tak napriek tomu, že spočiatku sľúbil umiernenejšiu vládu.

Prečítajte si tiež:

Hnutie tiež zrušilo všetky salóny krásy a začalo presadzovať pravidlá obliekania, čo viedlo k zatýkaniu žien, ktoré sa nepodriadili jeho interpretácii islamskej šatky hidžáb.

V máji 2022 Taliban vydal dekrét, ktorým vyzval ženy, aby nosili pokrývku hlavy odhaľujúcu len oči, a odporučil im nosenie burky, ktorá zahaľuje celé telo. Ide o podobné reštrikcie, aké boli v platnosti počas predchádzajúcej vlády Talibanu v rokoch 1996 – 2001.

"Hrôza," reagoval v mene generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa jeho hovorca Stéphane Dujarric. „Žiť takto, to musí byť nepredstaviteľné.“

V poslednej štvrťročnej správe pokrývajúcej obdobie od októbra do decembra minulého roka Pomocná misia OSN v Afganistane (UNAMA) uviedla, že Taliban zavádza rázne opatrenia voči slobodným ženám a ženám, ktoré nemajú mužského sprievodcu.

Prečítajte si tiež:

O sprevádzajúcich mužoch, ktorých v Afganistane označujú výrazom mahram, neexistujú v krajine oficiálne zákony. Taliban však vyhlásil, že ženy sa nemôžu pohybovať alebo cestovať do určitej vzdialenosti bez sprievodu muža, ktorý by bol s nimi spriaznený príbuzensky alebo prostredníctvom sobáša.

Vlani v októbri napríklad zatkli tri ženy pracujúce v zdravotníctve preto, že chodili do práce bez sprievodu muža. Prepustili ich len po písomnom ubezpečení ich rodín, že sa to už nebude opakovať, píše sa v správe OSN.

Ministerstvo na podporu cností a prevenciu nerestí je v podstate afganskou morálnou políciou, konštatuje AP. Ženy v Afganistane zatýkajú aj z dôvodu, že si kúpia antikoncepciu, ktorú Taliban oficiálne nezakázal.

Hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid vyhlásil, že správa je založená prevažne na nedorozumeniach. Misiu OSN obvinil, že ignoruje alebo kritizuje islamské právo šaría.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o prvom roku vlády Talibanu po návrate k moci.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudské práva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.