Kritizujú niektoré nápoje i lieky. Lekári prezradili, čo by nikdy nerobili

Kritizujú niektoré nápoje i lieky. Lekári prezradili, čo by nikdy nerobili
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Adamov_d

Pre nás bežné, pre nich neprípustné. Lekári prezradili, čo by nikdy neurobili. A možno by sme sa nad tým mali zamyslieť aj my.

Nikdy by si nevzala lieky na spanie

Lieky na spanie odmieta. Známa britská lekárka Sarah Jarvis hovorí, že v posledných rokoch je viac než jasné, že sú vysoko návykové. „Navyše ľudia, ktorí ich užijú, nemajú lepší spánok,“ zdôraznila Jarvis pre The Sun.

Ako lekárka tieto lieky nechce predpisovať ani svojim pacientom. Na prípadné riziká ich upozorňuje, napriek tomu sa ich dožadujú. Okrem závislosti totiž pri ich užívaní hrozí, že aj počas dňa bude človek ospalý a môžu sa mu tak prihodiť nehody rôzneho druhu. Zvyšujú tiež riziko úmrtia.

Prečítajte si tiež:

Žiadne prestávky v braní antikoncepcie

Pri užívaní antikoncepcie si mnohé ženy aj dnes robia sedem dňové prestávky. Doktorka Fran Yarlett však hovorí, že to nie je potrebné. Podľa jej slov štúdie ukazujú, že takéto pauzy môžu byť telu viac na škodu.

„Ak si urobíte sedemdňovú prestávku a zabudnete užiť tabletku na ďalší deň, vaše vaječníky sa začnú prebúdzať, môžu uvoľniť vajíčko a vystaviť vás riziku otehotnenia,“ povedala Yarlett.

Nespoliehať sa len na lieky

Vo svete, v ktorom máme lieky takmer na každú chorobu, sa môže ľahko stať, že sa staneme od nich závislí. Podľa známej farmaceutky Thorrun Govind by sme sa však nemali spoliehať len na ne. Vníma ich limity.

„Rovnako dôležitá ako lieky je zmena životného štýlu,“ dodáva. Ako príklad udáva chudnutie. „Hoci lieky na úbytok váhy môžu krátkodobo fungovať, jediným spôsobom, ako si udržať váhu, je uskutočnenie zdravých zmien v stravovaní a životnom štýle.“

Prečítajte si tiež:

Nezúčastnil by sa na maratóne bez prípravy

Britský ortopéd Paul Lee hovorí, že by sa nikdy nezúčastnil na maratóne bez potrebnej poctivej prípravy. Má totiž spôsobovať výrazné zaťaženie kĺbov.

Uviedol, že behanie samo o sebe nie je pre nás zlé, avšak snaha podať príliš zaťažujúci výkon bez dostatočného tréningu, čo mnohí robia, je veľmi škodlivá.

Či už ide o zrýchlenie tréningového plánu alebo nedostatočný odpočinok medzi jednotlivými behmi, príliš veľa nabehaných kilometrov pred tým, ako sú naše svaly, kosti, kĺby a chrupavky pripravené, môže zvýšiť riziko zranenia.

„Trénovať a dokončiť maratón si vyžaduje pozoruhodnú psychickú húževnatosť a disciplínu, čo sú vlastnosti, ktoré sú chvályhodné a inšpirujúce,“ dodáva na margo maratónskych bežcov, ktorých, ako povedal, obdivuje.

Energetický nápoj a trampolína v žiadnom prípade

Praktická lekárka Rachel Ward by nikdy nepila energetické nápoje. „Vidím mnohých s vedľajšími účinkami, ako sú búšenie srdca a nevoľnosť, ktoré spôsobuje pitie energetických nápojov s vysokými dávkami kofeínu.“

Vedci varujú, že k srdcovým problémom vie výrazne prispieť vypitie už jedného energetického drinku. Môžu spôsobovať zúženie ciev, a tým zvyšuje riziko infarktu alebo mŕtvice. Navyše, obsahujú mnoho cukrov a iných pridaných látok.

Lekárka dodala, že rovnako by nikdy deťom nekúpila trampolínu. „Vidím toľko detí, ktoré sa zranili na trampolínach v záhrade – od zlomenín až po vykĺbenia,“ odôvodnila.

Prečítajte si tiež:

Nemíňala by peniaze na drahú kozmetiku

Žiadne „zázračné“ kozmetické prípravky nepotrebujete, hovorí dermatologička Firaz Al-Niaimi. Starostlivosť o pleť podľa nej nevyžaduje veľa produktov ani kúpeľných procedúr.

„Držala by som sa starého dobrého základného hydratačného krému, opaľovacieho krému na ochranu pokožky a retinolu, ktorý môže pomôcť obnoviť pokožku,“ dodala dermatologička.

Prvý rúž na svete či moderný parfum. Francúzska značka luxusnej kozmetiky odhalila svoj archív: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.