Zahraničné

V Mali zahynul francúzsky legionár zo Slovenska. Patril k najlepším

Marcel Kalafut, Cudzinecká légia
Marcel Kalafut, Cudzinecká légia Zdroj: AFP

Seržant patril k výsadkovému pluku so základňou v Calvi na Korzike.

Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian vo štvrtok oznámil, že počas operácie na severe Mali zahynul francúzsky legionár. Prezident Francois Hollande vo vyhlásení vzdal hold vojakovi, ktorého meno nezverejnili, uviedol na svojej webovej stránke denník Wall Street Journal. Podľa francúzskej stránky Zone Militaire však ide o príslušníka francúzskej cudzineckej légie slovenskej národnosti. Podľa portálu Le Figaro išlo o Slováka Marcela Kalafuta.

Seržant patril k výsadkovému pluku so základňou v Calvi na Korzike. Zahynul pri explózii podomácky vyrobeného výbušného zariadenia, povedal Le Drian v rozhovore pre televíznu stanicu BFM. 

Zdroj: TASR

Podľa stránky Zone Militaire (www.opex360.com) došlo k incidentu v noci na 8. mája počas operácie neďaleko dediny Tessalit. Pri výbuchu nálože utrpeli zranenia dvaja jeho spolubojovníci, ktorí sa s ním viezli v aute.

Slovák vstúpil do cudzineckej légie v roku 2007, keď mal 20 rokov. Dostal sa do 2. výsadkového cudzineckého pluku (2 REP). "Vďaka vynikajúcej fyzickej kondícii, odhodlaniu a morálnym vlastnostiam" ho podľa portálu vybrali v rámci pluku do elitného výsadkového komanda (Groupement des commandos parachutistes - GCP).

Seržant sa zúčastnil na niekoľkých operáciách v zahraničí - v roku 2008 v Gabone, v roku 2010 v Afganistane v roku 2013 v Stredoafrickej republike a v Mali. Do Mali ho opäť vyslali 7. marca 2014.

Viete o vojakovi, ktorý tragicky zahynul v Mali viac? Poznali ste ho? Napíšte nám prosím na adresu somreporter@markiza.sk.

PARÍŽ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti