V Británii zaznamenali januárový teplotný rekord. Takto teplo tam ešte nikdy nebolo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Británii a zároveň v Škótsku padol nový rekord najvyššej januárovej teploty od začiatku meraní. Zaznamenali ho v obci Kinlochewe ležiacej na severozápade Škótskej vysočiny, kde podľa predbežných údajov Met Office namerali v nedeľu 19,6 stupňa Celzia. Informovala o tom agentúra PA Media.

Táto teplota prekonala predchádzajúce rekordy zaznamenané v roku 2003 v obciach Inchmarlo a Aboyne v regióne Aberdeenshire, respektíve vo waleskej obci Aber v rokoch 1958 a 1971. Všetky mali hodnotu 18,3 stupňa Celzia.

Prečítajte si tiež:

Príčiny javu

Hovorca Met Office uviedol, že vysoké teploty v oblasti sú výsledkom kombinácie silného južného prúdenia a meteorologického javu známeho ako föhnový efekt. Ten nastáva vtedy, keď prúdiaci vzduch narazí na pohorie a pri stúpaní stráca vlhkosť a ohrieva sa. Keď takýto vzduch pohorie prekoná, na jeho druhej strane je už teplý a suchý.

Južné prúdenie tiež prinesie do častí Spojeného kráľovstva v priebehu nasledujúcich 24 hodín piesok zo Sahary. V Škótskej vysočine zasahovali v nedeľu aj hasiči, keďže pri dedine Glencanisp bol hlásený lesný požiar.

Pozrite si archívnu (10/2023) reportáž o satelite, ktorý mapuje teplotu na Zemi:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.