Japonský lunárny modul je po problémoch opäť v prevádzke

Japonský lunárny modul je po problémoch opäť v prevádzke
Na snímke, ktorú poskytla japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) je robotické vozítko s názvom Smart Lander for Investigating Moon (SLIM). Zdroj: TASR/JAXA/Takara Tomy/Sony Group Corporation/Doshisha University via AP

Japonský lunárny pristávací modul SLIM, ktorý mal problémy s dodávkami elektriny, je opäť v prevádzke. Oznámila to v pondelok japonská vesmírna agentúra JAXA. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

„Včera večer sa nám podarilo nadviazať komunikáciu s modulom SLIM a obnoviť jeho prevádzku,“ uviedla JAXA na platforme X. Dodala, že modul okamžite uskutočnil prvé vedecké pozorovania pomocou svojej viacpásmovej spektroskopickej kamery.

Modul SLIM (skratka pre Smart Lander for Investigating Moon) pristál na Mesiaci 19. januára. Japonsko sa tak po dvoch neúspešných pokusoch stalo po USA, Sovietskom zväze, Číne a Indii piatou krajinou, ktorej zariadenie mäkko pristálo na Mesiaci.

Prečítajte si tiež:

Po pristátí však nastali problémy s napájaním modulu cez solárne články, preto bol modul vypnutý. Pred odstávkou sa riadiacemu stredisku v Japonsku podarilo stiahnuť dáta a fotografie, ktoré boli uložené a zhotovené počas zostupu a po pristátí na mesačnom povrchu.

Takisto v januári mal na Mesiaci pristáť modul Peregrine americkej firmy Astrobotic. Táto misia však zlyhala, keďže krátko po štarte z neho začalo unikať palivo a následne sa s ním prerušil kontakt nad odľahlou oblasťou južného Pacifiku. Modul zrejme zhorel v zemskej atmosfére.

Pozrite si aj reportáž o problémoch modulu, ktorú sme odvysielali 22. 1.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.