Unikátny nález českých vedcov: Objavili neznámy druh pravekej šelmy, ktorá žila na našom území

Unikátny nález českých vedcov: Objavili neznámy druh pravekej šelmy, ktorá žila na našom území
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Masarik

Českí paleontológovia sa pochválili unikátnym nálezom. V okolí obce Valeč na Karlovarsku objavili ľavú spodnú čeľusť neznámeho zvieraťa z obdobia raných treťohôr. Okrem objavenia nového druhu ide aj o najstarší doklad mačkovitých šeliem v Európe, informuje portál CNN Prima News.

Pri geologickom prieskume ho objavil paleontológ Národného múzea Boris Ekrt s kolegyňou Luciou Kunstmülerovou z Univerzity Karlovej. Pri neskoršom rozsiahlom skúmaní sa ukázalo, že ide o doposiaľ neznámy druh šelmy.

Od júna sa s nálezom budú môcť zoznámiť návštevníci v prírodovednej expozícii Národného múzea nazvanej Okná do praveku, informovala hovorkyňa inštitúcie Kristina Kvapilová.

„Objav našich paleontológov opätovne dokazuje, že Národné múzeum je nielen zbierkotvornou a kultúrnou, ale tiež významnou vedeckou inštitúciou, ktorej odborní pracovníci dosahujú špičkové vedecké výsledky na medzinárodnej úrovni,“ uviedol generálny riaditeľ Národného múzea Michal Lukeš.

Ľavá spodná čeľusť šelmy bola nájdená už v roku 2017 v geologických vrstvách starých zhruba 33 až 34 miliónov rokov, čo zodpovedá raným treťohorám, teda období, v ktorom sú nálezy šeliem v Európe ešte pomerne vzácne.

Nasledujúci niekoľkoročný výskum špecialistov z Národného múzea, Prírodovedeckej fakulty Karlovej Univerzity, Českej geologickej služby a francúzskej University v Poitiers preukázal, že čeľusť patrí veľmi ranému zástupcovi mačkotvárnych šeliem. Do tejto skupiny patria napríklad dnes žijúce mačkovité šelmy cibetky, promyky či hyeny.

Fejfarictis valecensis alebo šelma z Valča sa od rodu Anictis líši značne primitívnym chrupom, ktorý ešte nie je prispôsobený výhradne na lov a konzumáciu mäsitej potravy.

Fejfarictis valecensis dokladá najstaršiu migráciu mačkotých šeliem do Európy, ale aj výskyt drobných foriem šeliem s tendenciou k všežravosti, o ktorých prítomnosti v Európe odborníci doteraz nevedeli.

Britskí paleontológovia objavili kostru najstaršieho dravého živočícha. Viac v archívnom príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.