Spánkoví experti majú jednoduchý tip, ako si zlepšiť spánok. Jednu vec ráno nikdy nerobia

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Gorodenkoff

Odborníci sa zhodujú, že dobrý spánok sa začína ráno. Dôvodom je, že náš cirkadiánny rytmus, teda prirodzený cyklus spánku a bdenia, trvá 24 hodín.

Cyklus reguluje to, či sme bdelí alebo unavení. Závisí najviac od denného svetla. Náš vnútorný rytmus môže byť narušený aj nepravidelným spánkom, nadmerným večerným osvetlením či sedavým spôsobom života.

Odborníci pre portál The HuffPost hovoria, že zlepšiť spánok vieme aj krokmi, ktoré urobíme ráno. Tu je niekoľko ich tipov.

Prečítajte si tiež:

Po zazvonení budíka, neostávajte v posteli

Vec, na ktorej sa všetci oslovení experti zhodli, je tá, že po zazvonení budíka neležia v posteli a nepozerajú do mobilu. Psychiater a odborník na spánok Chester Wu hovorí, že keď leží v posteli aj po zobudení, posilňuje to v ňom pocit lenivosti a o to ťažšie sa mu potom vstáva.

Potvrdzuje to aj neurologička Chelsie Rohrscheib. „Nikdy nezostávam v posteli a nerobím činnosti, ktoré nesúvisia so spánkom a intimitou. Keď sa zobudím, okamžite vstanem z postele a idem niekam inam. Pomáha to udržiavať asociáciu môjho mozgu, že spálňa je len miestom odpočinku, čo podporuje kvalitný spánok,“ radí odborníčka.

Dodávajú, že po zobudení je potrebné sa vystaviť dennému svetlu. Vďaka tomu mozog prestane produkovať melatonín a pripravuje telo na to, že sa začína deň.

Prečítajte si tiež:

Vystavte sa svetlu čo najskôr

Čo teda robiť ráno namiesto dlhého vylihovania? Neurologička radí vystaviť sa do 30 minút dennému svetlu. Buď ide von, alebo sedí chvíľu pri okne. 

„Svetlo počas dňa je veľmi dôležité pre udržanie nášho cirkadiánneho rytmu. Štúdie ukázali, že nedostatočné vystavenie slnečnému svetlu môže znížiť kvalitu spánku, prispieť k nespavosti a negatívne ovplyvniť náladu,“ vysvetľuje  Rohrscheib.

Dobrý spôsob, ako dať telu najavo, že sa začína deň, je rozcvička. Nemusíte mať náročný tréning, stačí venčenie psa či prechádzka do práce.

Neurológ Chris Winter má ešte jeden jednoduchý tip - usteľte si ráno posteľ. Je to síce iba symbolické, ale môže vás to odradiť od toho, aby ste si do postele znova ľahli.

Prečo je spánok dôležitý pre náš organizmus, vysvetlila spánková poradkyňa Zuzana Guzmická:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.