Jedna z najambicióznejších misií vojny: Ukrajinci prezradili, ako Rusom zničili obávané bombardéry

Jedna z najambicióznejších misií vojny: Ukrajinci prezradili, ako Rusom zničili obávané bombardéry
Horiace trosky bombardéra Tu-22M3 na leteckej základni v Nižnom Novgorode. Zdroj: Profimedia.sk

Ukrajinská vojenská rozviedka (HUR) prehovorila o misii, pri ktorej v auguste zničili alebo vyradili z boja obávané ruské bombardéry Tu-22M3, informuje portál denníka The Kyiv Post.

Rusi vtedy v krátkom čase prišli celkovo o 5 týchto bombardérov, tri z nich má na svedomí ukrajinská prieskumná jednotka, ktorú viedol dnes už nebohý plukovník Oľeh Babij.

Podľa HUR mal Babij a jeho jednotka prejsť pešo zhruba 600 kilometrov cez nepriateľské územie, aby „zastavili ruské teroristické bombardovanie mierových ukrajinských miest“.

Pamätná tabuľa s fotkou plukovníka Oleha Babija. Zdroj: Profimedia.sk

​Pri samotnej ceste do ruského tyla jednotka úspešne zničila jeden z bombardérov a ďalšie dva vyradila z boja. Akcia vyvolala chaos na ruských leteckých základniach. Kde presne k sabotážam došlo, ale HUR nešpecifikovala.

K jednému výbuchu ruského bombardéra došlo hlboko na ruskom území na vojenskej základni Soltsy-2, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti 700 kilometrov od ukrajinských hraníc.

Po úspešne vykonanej operácii sa skupina údajne vracala cez územie ovládané Ukrajinou, pričom mala byť prepadnutá ruskými silami. V nerovnom boji proti presile 30. augusta nakoniec zahynul aj Babij, keď mal kryť ústup svojich vojakov.

Prezident Zelenskyj odovzdal vdove po Oleh Babijovi ocenenie rad Zlatej hviezdy. Zdroj: Profimedia.sk

​Babij sa narodil v českých Miloviciach. Zostala po ňom manželka a dve deti. Prezident Volodymyr Zelenskyj mu posmrtne udelil titul Hrdina Ukrajiny.

Plukovník bol podľa HUR skúsený dôstojník, ktorý viedol deväť prieskumných výpadov do ruského tyla. Bol tiež zodpovedný za 12 špeciálnych operácií v Rusku alebo za podporu odboja na Ruskom okupovanom území Ukrajiny.

Babijove operácie mali údajne významný vplyv na priebeh vojny. Vďaka jeho jednotke „bolo možné narušiť ruskú logistiku a zničiť dôležité ciele a kritické prvky infraštruktúry“, píše sa v správe HUR.

Bombardér Tu-22M3. Zdroj: shutterstock.com/Fasttailwind

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.