Vaša pečeň potrebuje oddych. Toto je osem varovných signálov, že jeden „suchý“ mesiac nestačí

Vaša pečeň potrebuje oddych. Toto je osem varovných signálov, že jeden „suchý“ mesiac nestačí
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/New Africa

K začiatku roka patria aj rôzne druhy detoxu či očisty, ktorými sa snažíme prečisť svoj organizmus. Medzi nich patrí aj pôst od alkoholu. Niekedy však jeden „suchý“ mesiac našej pečeni nestačí.

Pečeň vykonáva viac ako 500 úloh a je životne dôležitým orgánom. Detoxikuje naše telo, ale tiež sa stará o ukladanie vitamínov, tukov, cukrov a minerálov.  

Produkuje žlč, ktorá štiepi tuky, aby ich telo mohlo vstrebať, a pomáha nám bojovať proti infekciám.

Mohli by sme tak povedať, že pečeň je dôležitá nielen sama o sebe, ale ovplyvňuje aj fungovanie ďalších orgánov. Preto jej ochorenie pre nás predstavuje veľmi vážny problém, informuje mirror.co.uk

Prečítajte si tiež:

Ochorenia pečene

Prvým typom možného ochorenia pečene je také, ktoré spôsobuje alkohol. Práve tento typ predstavuje až 60 percent všetkých prípadov.

Nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k zápalu a opuchu pečene, čo sa neskôr môže prejaviť ako cirhóza.

Existuje aj nealkoholové, tukové ochorenie pečene, ktoré je často spôsobené obezitou.

V jednom či druhom prípade existuje niekoľko varovných signálov upozorňujúcich nás na ochorenie tohto životne dôležitého orgánu.

Medzi príznaky patria:

  1. Tmavé kruhy pod očami, ktoré nie sú genetické
  2. Tmavý moč
  3. Únava
  4. Tvorba modrín aj po slabom údere
  5. Bolestivý opuch pod pravým dolným rebrovým kĺbom, kde sa nachádza pečeň
  6. Opuchy nôh a členkov
  7. Kožné ochorenia (akné u dospelých a podobne)
  8. Biela stolica

Prečítajte si tiež:

Ako problémy riešiť? 

Ak sa u vás objavia problémy, netreba zúfať. Pečeni vieme pomôcť zmenou svojho životného štýlu. Najlepšie je alkoholu sa vyhýbať. No ak už po ňom siahnete, pite ho v malých množstvách a pečeni doprajte vždy aspoň dva dni bez alkoholu po sebe.

Pečeň ovplyvňuje aj to, čo jeme. Nasýtené tuky a cukor môžu viesť k hromadeniu tuku a zhoršovať jej funkciu. Odporúča sa obmedziť červené a spracované mäso, biele pečivo a iné výrobky z bielej múky, nápoje sladené cukrom a potraviny s veľkým množstvom pridanej soli.

Mali by sme naopak zvýšiť príjem ovocia, zeleniny, najmä zelenej listovej, celozrnných výrobkov, fazule, byliniek a korenín, ako je kurkuma.

Podobne ako aj pri iných problémoch, pomáha aj pohyb. Stačí, ak sa prejdeme denne cestou z práce, alebo si doma dáme krátky tréning.

Telo vykonáva väčšinu svojich procesov v noci, a to sa týka aj pečene. Je lákavé zostať dlho hore a pozerať obľúbený seriál, ale pre telo je lepšie mať režim a ísť spať medzi 22:00 a 23:00 hodinou a vstávať medzi 6:00 a 7:00, aby pečeň mala priestor vykonávať svoje funkcie.

Rovnako ako alkohol, aj väčšinu liekov musí pečeň spracovať. Medzi bežne predpisované tabletky, ktoré môžu ju ovplyvniť, patria paracetamol, statíny, antibiotiká, perorálna antikoncepcia a antidepresíva. Je dôležité, aby sa nikdy neprekračovali ich odporúčané dávky.

Lekárne sa topia v nespotrebovaných liekoch. Tisícky liekov nemá kto zbierať a likvidovať: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.