Pakistanského expremiéra Chána odsúdili na desať rokov väzenia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bývalého pakistanského premiéra Imrana Chána v utorok odsúdili na desať rokov väzenia v prípade zverejnenia tajných dokumentov.

Rovnaký trest bol v tejto veci uložený aj Šáhovi Mahmúdovi Kurajšímu - bývalému ministrovi zahraničných vecí a podpredsedovi Chánovej strany Pakistanské hnutie pre spravodlivosť (PTI). TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Podľa hovorcu PTI súd vyniesol svoj verdikt vo väznici v pakistanskom meste Rávalpindí, kde je Chán držaný vo väzbe od vlaňajšieho augusta. Vtedy ho odsúdili za úplatkárstvo a hoci tento verdikt vzápätí zrušili, ponechali ho vo väzbe v rámci stíhania vo veci zverejnenia štátnych dokumentov.

Tieto obvinenia sú podľa Chána vykonštruované s cieľom zabrániť mu kandidovať v parlamentných voľbách, ktoré sú naplánované na 8. februára. Podľa agentúry DPA sa jeho právni zástupcovia voči verdiktu odvolajú na pakistanskom Najvyššom súde.

Prečítajte si tiež:

Obvinenia sa týkali dokumentu, ktorý pakistanský expremiér predložil na verejnom zhromaždení ako dôkaz toho, že parlament mu v roku 2022 vyslovil nedôveru na popud Spojených štátov.

Chán sa ešte pred hlasovaním o dôvere dostal do sporov s armádou, ktorá má v Pakistane silné postavenie. USA i armáda tvrdenia o údajnom sprisahaní voči Chánovi odmietajú.

Nezávislý pakistanský Výbor pre ľudské práva skonštatoval, že existuje len malá pravdepodobnosť, že nadchádzajúce voľby prebehnú spravodlivo a férovo vzhľadom na "predvolebné manipulácie". Zároveň vyjadril obavy v súvislosti s tým, že pakistanské úrady odmietli kandidatúru Imrana Chána a viacerých vysokopostavených predstaviteľov jeho strany.

Napätie na Blízkom východe sa stupňuje. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.