Bádateľ verí, že rozlúštil jednu z najväčších záhad letectva

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pilot a prieskumník verí, že vyriešil jednu z najväčších záhad letectva a objavil polohu lietadla Amelie Earhartovej, informuje portál televízie Sky News.

Tony Romeo, bývalý spravodajský dôstojník vzdušných síl a generálny riaditeľ spoločnosti Deep Sea Vision, minulý rok predal komerčné nehnuteľnosti, aby mohol financovať svoje hlbokomorské pátranie v Pacifiku.

Sonarovou technológiou prečesal dno oceánu v predpokladanej oblasti Earhartovej havárie v snahe nájsť lietadlo, ktoré zmizlo v roku 1937.

Jeho tím v decembri preskúmal údaje zo sonaru, ktoré zachytil podmorský dron, a našiel snímku s rozmazaným objektom podobným lietadlu, o ktorom sa Romeo domnieva, že ide o dvojmotorové lietadlo Lockheed 10-E Electra stratenej letkyne.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Deep Sea Vision (@deep.sea.vision)

Snímka bola urobená asi 160 km od ostrova Howland, na polceste medzi Austráliou a Havajom.

Earhartová a jej navigátor Fred Noonan tam mali pristáť v júli 1937, aby si doplnili palivo počas jej snahy stať sa prvou pilotkou, ktorá obletela zemeguľu.

Do cieľa ale nikdy nedorazili a boli vyhlásení za mŕtvych o dva roky neskôr, keď USA usúdili, že havarovala niekde v Tichom oceáne a jej pozostatky sa nikdy nenašli.

Romeo je pevne presvedčený, že lietadlo, ktoré našiel, patrí Earhartovej, a to aj napriek kvalite fotografie, pričom pre NBC News povedal: „Ťažko by ste ma presvedčili, že je to niečo iné, len nie lietadlo. , že to nie je Ameliino lietadlo.

Replika Earhartovej lietadla Lockheed L-10 Electra. Zdroj: Profimedia.sk

„V tejto oblasti nie sú známe žiadne ďalšie havárie a už vôbec nie z tej doby v takom dizajne s chvostom, ktorý jasne vidíte na obrázku,“ dodal Romeo.

Jeho tím sa plánuje vrátiť na miesto tento rok alebo začiatkom budúceho roka s kamerou a dronom, aby mohol ďalej skúmať.

„Ďalším krokom je potvrdenie a je toho veľa, čo o tom potrebujeme vedieť. A vyzerá to tak, že došlo k nejakej škode. Myslím, v tomto bode to tam sedí už 87 rokov,“ povedal.

Na svojej poslednej ceste tím použil bezpilotnú ponorku na skenovanie 5200 štvorcových míľ oceánskeho dna. Snímka podozrivého lietadla vznikla podľa Wall St Journal la 5000 metrov pod vodou.

​Priekopníčka ženského lietania v roku 1928 v tridsiatich rokoch preletela Atlantik, o dva roky neskôr prekonala rýchlostný rekord v ženskom lietaní a v 34 rokoch preletela oceán znova, tentoraz sama.

Podľa vzoru prvého sólového pokoriteľa Atlantiku Charlesa Lindbergha bola prezývaná „Lady Lindy“. V roku svojich 40. narodenín si naplánovala cestu okolo sveta, počas ktorej však zmizla a jej telo nebolo nikdy nájdené.

Nízka hladina Dunaja odhalili vraky vojnových lodí z druhej svetovej vojny. Pozrite si archívnu reportáž.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.