Európska únia má plán, ako Maďarsko položiť na kolená. Uniknutý dokument získal denník Financial Times

Európska únia má plán, ako Maďarsko položiť na kolená. Uniknutý dokument získal denník Financial Times
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: Profimedia.sk

Štáty Európskej únie majú plán, čo robiť v prípade, že by Maďarsko na kľúčovom summite 1. februára naďalej vetovalo pomoc Ukrajine. Podľa dokumentu, ktorý získali Financial Times, sú lídri pripravení zastaviť úplne financovanie Maďarska z EÚ.

Tým sa to však nekončí. Ďalším trestom pre vládu Viktora Orbána má byť oslabenie pozície Maďarska na medzinárodných trhoch. V dokumente sa priamo uvádza, že takéto kroky by mali viesť k vyšším nákladom Maďarska na už teraz vysoký štátny dlh a k oslabeniu maďarskej meny.

Maďarskí predstavitelia sa proti dokumentu ohradili. Z Európskej rady znejú hlasy, že ide o „text pod čiarou“ a rokovania s Maďarskom o pomoci Ukrajine ďalej prebiehajú.

Maďarsko je dlhodobo proti pomoci Ukrajine, keď neumožňuje transport zbraní cez svoje územie a hovorí o nutnosti mieru.

Na poslednom summite EÚ maďarský premiér Viktor Orbán vetoval práve spoločnú pomoc EÚ Ukrajine. Naopak pri schvaľovaní prvého kroku Ukrajiny do EÚ na summite odišiel z miestnosti a právo veta nevyužil.

Prečítajte si tiež:

Obsah uniknutého dokumentu

Maďarsko kvôli svojmu postoju čelí silnému tlaku od členských štátov EÚ. Už niekoľko týždňov sa hovorí o možnosti zbaviť Maďarsko hlasovacích práv. Vo svojom tlaku však sú politici členských štátov podľa dokumentu pripravovaného k blížiacemu sa februárovému summitu pripravení zájsť ešte ďalej.

„V prípade, že 1. februára nedôjde k dohode (o pomoci Ukrajine – pozn. red.) ostatní vrcholní predstavitelia vlád by verejne vyhlásili, že vzhľadom na nekonštruktívne správanie maďarského premiéra si nedokážu predstaviť, že by peniaze z európskych fondov putovali do Maďarska, “ uvádza sa v dokumente.

Ten však nekončí týmto bezprecedentným vyhlásením, ale aj naďalej konkretizuje cieľ takéhoto opatrenia. „Finančné trhy a európske a zahraničné firmy by tak mohli stratiť záujem o investície v Maďarsku,“ uvádza ďalej dokument.

Podľa dokumentu by takéto kroky mohli viesť k rýchlemu prepadu forintu ak zvýšeniu nákladov na obsluhu verejného dlhu.

Reakcia európskych trhov na seba nenechala dlho čakať. Maďarský forint od začiatku pondelkového obchodovania klesol voči euru o 0,7 % a desaťročné maďarské dlhopisy stúpli o 0,09 percentuálneho bodu.

Prečítajte si tiež:

Maďarská vláda hovorí o vydieraní

Maďarský minister pre Európu János Bóka uviedol, že jeho krajina sa nepodriadi tlaku a zopakoval, že Maďarsko nevidí dôvod na spojenie výplaty európskych fondov a pomoci Ukrajine.

Bóka zároveň uviedol, že v tento víkend zaslalo Maďarsko Európskej rade kompromisný návrh, v ktorom s vojenskou pomocou Ukrajine, za splnenia niektorých podmienok, súhlasí. Jedna z nich má byť možnosť súhlas v budúcnosti odvolať.

„Brusel Maďarsko vydiera, ako by nebolo zajtrajška, a pritom sme navrhli kompromis. Je teraz úplne jasné, že ide o vydieranie, a nie o vládu práva. A ani sa to nesnaží skryť,“ komentoval správy o návrhu politický poradca Viktora Orbána Balász Orbán.

Podľa Financial Times však ostatné členské štáty tento kompromis takmer okamžite odmietli.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o sporných výrokoch Viktora Orbána.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.