Návšteva zubára. Toto je šesť vecí, ktoré pred ňou bežne robíme, ale nemali by sme

Návšteva zubára. Toto je šesť vecí, ktoré pred ňou bežne robíme, ale nemali by sme
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Svitlana Hulko

Jedno z najpríjemnejších vyšetrení, no absolvovať ho musíme. Lekárske prehliadky by sme nemali vynechať ani jeden rok. Dentista poradil, ako sa na ne pripraviť a čo pred nimi nikdy nerobiť.

Zubný lekár Khaled Kasem z britského Bristolu pre The Sun opísal, čomu by sme sa mali pre návštevou zubnej ambulancie vyhýbať.

Nepite alkohol

Aj keď vám pohárik alkoholu môže pomôcť pre blížiacou sa návštevou zubára zmierniť napätie a lepšie zaspať, deň pred návštevou by sme si ho mali odpustiť. Môže totiž spôsobovať dehydratáciu ústnej dutiny, a tak by mohol viesť k nesprávnemu stanoveniu diagnózy.

Prečítajte si tiež:

Nefajčite

Odporúčaním zubára je vyhnúť sa cigaretám aspoň 24 hodín pred návštevou. Fajčenie, aj ak ide len o jednu cigaretu, môže výrazne meniť farbu zubov. Platí to aj o vaporizéroch.

Jedlo medzi zubami

Pred návštevou zubnej ambulancie je podľa zubného lekára lepšie vyhnúť sa tvrdším potravinám, ktoré uviaznu medzi zubami. Lepšie je zvoliť na raňajky jedlá ako praženica, aby sme následne nemuseli drhnúť zuby, loviť zvyšky medzi nimi a pred návštevou si tak prípadne podráždiť aj ďasná.

Prečítajte si tiež:

Žiadna káva ani čaj

Aj keď väčšina z nás začína svoj deň šálkou čaju alebo kávy, pred prehliadkou u zubára by sme ich mali vynechať. Horúce nápoje totiž spôsobujú citlivosť zubov, zároveň ich môžu zafarbiť. Zubár odporúča piť len čistú vodu.

Nedávajte si make-up

Rúž či make-up môžu byť v prípade návštevy zubára nielen zbytočné, ale dokonca problematické. Môžete si byť istí, že s rovnako dobre upravenou tvárou z ambulancie neodídete. Nielen, že svoju stopu zanecháte na všetkých nástrojoch, aj váš make-up bude pravdepodobne rozmazaný, hlavne čo sa týka rúžu.

Prečítajte si tiež:

Zuby nedrhnite

Mnohí z nás si pred návštevou zubára čistia zuby aj 20 minút, aby sa uistili, že budú pri prehliadke žiarivo čisté. Podľa zubára by sme si však mali aj pred návštevou ambulancie umyť zuby tak, ako to robievame denne. Lekárovi to totiž pomôže získať pravdivý obraz o vašich zuboch a starostlivosti o ne.

Mýty o mliečnych zuboch. Pozrite sa, ako sa starať o detské zuby: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.