Biden už rozhodol, ako budú USA reagovať na útok na svoju základňu v Jordánsku

Joe Biden.
Joe Biden. Zdroj: TASR/AP Photo/Evan Vucci, File

Americký prezident Joe Biden v utorok uviedol, že už rozhodol o tom, ako budú Spojené štáty reagovať na dronový útok na amerických vojakov v Jordánsku s troma obeťami. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

Biden hovoril s novinármi pri odchode z Bieleho domu. Na ich otázku, či už prijal rozhodnutie o reakcii, odpovedal, že áno. Bližšie detaily o svojom rozhodnutí však neposkytol, píše Reuters, podľa ktorého americký prezident rozhodnutie prijal po konzultáciách s poradcami Bieleho domu.

Spojené štáty však podľa Bidena nechcú ďalšiu eskaláciu napätia na Blízkom východe. "Nemyslím si, že potrebujeme na Blízkom východe širšiu vojnu. To nie je to, o čo sa snažím," povedal šéf Bieleho domu.

Prečítajte si tiež:

Traja americkí vojaci prišli v nedeľu o život a približne dve desiatky ďalších utrpeli zranenia pri dronovom útoku na menšiu americkú základňu Tower 22 na severovýchode Jordánska neďaleko hranice so Sýriou. Viedlo to k nárastu obáv, že sa konflikt medzi Izraelom a hnutím Hamas v Pásme Gazy rozšíri aj do ďalších častí Blízkeho východu.

Irán obvinenia odmieta

Biden už skôr obvinil z nedeľňajšieho útoku milície podporované Iránom. V utorok na otázku, či je podľa neho za útok zodpovedný Irán, odpovedal: "Považujem ho za zodpovedný v zmysle, že dodáva zbrane ľudom, ktorí toto urobili," povedal Biden.

Teherán uviedol, že s útokom na americkú základňu v Jordánsku nemá nič spoločné, a poprel tvrdenie USA, že podporuje militantné skupiny stojace za útokom.

USA od 17. októbra minulého roka zaznamenali viac než 158 útokov dronmi a raketami na jednotky USA a ich spojencov operujúce v Iraku a Sýrii. Tieto útoky, súvisiace s vojnou v Pásme Gazy, vyvolali obavy z vystupňovania konfliktu v celom regióne.

Nedeľňajší útok na americkú základňu bol pritom prvý, ktorý si od začiatku vojny v Pásme Gazy vyžiadal medzi americkými vojkami obete na životoch.

Na Blízkom východe sa zapaľuje jedna rozbuška za druhou:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.