Nemecká polícia sa dostala k neuveriteľnému majetku. Zhabala kryptomeny v hodnote dvoch miliárd eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemecká polícia sa dostala k neuveriteľnému majetku. Zhabala kryptomeny v hodnote dvoch miliárd eur. Úrady hovoria o historicky najrozsiahlejšej konfiškácii svojho druhu v krajine. Čo však bude so zhabanou kryptomenou, musí ešte rozhodnúť súd.

Tvorcovia pirátskej stránky museli nemeckej prokuratúre odovzdať do takzvanej virtuálnej peňaženky takmer 50-tisíc bitcoinov. Pre porovnanie, je to viac ako Slovensko zaplatilo Američanom za 14 bojových stíhačiek F-16. Ako k takým peniazom prišli?

Prečítajte si tiež:

Predávať mali niečo, čo nikdy nevlastnili, to znamená autorské práva. Stránka fungovala v rokoch 2008 až 2013 a nelegálne ponúkala na zhliadnutie okolo 880-tisíc filmov. 

To boli časy, keď FBI odstavila viacero stránok, ktoré ponúkali rovnaké sťahovacie platformy. Nemeckí piráti investovali nelegálne zarobené peniaze, kde sa len dalo.

Podvodníci sa následne chceli zakryť svoju činnosť tým, že zisky sa snažili premeniť na bitcoiny. Ale nepomohlo im to

Autor stránky začal s políciou spolupracovať a usvedčovať aj svojho spoločníka. Priznal tiež skryté virtuálne účty. V roku 2013 sa 50-tisíc bitcoinov dalo vymeniť za zhruba 5 miliónov eur. Teraz, keď ich odovzdal prokuratúre, už majú hodnotu dvoch miliárd.

Prokuratúra v Sasku však stále nevie povedať, čo s kryptomenou urobí. Nemecké médiá píšu, že napríklad v Bavorsku musia skonfiškované peniaze okamžite predať, ako keby išlo o tovar podliehajúci skaze. V Sasku však musia počkať na rozhodnutie súdu, kto má na ne nárok.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.