Ďalší náznak toho, že Európa sa pripravuje na vojnu s Ruskom. Tri veľké štáty podpísali zásadnú dohodu

Ďalší náznak toho, že Európa sa pripravuje na vojnu s Ruskom. Tri veľké štáty podpísali zásadnú dohodu
Ilustračná snímka vojakov. Zdroj: shutterstock.com/Rokas Tenys

Nemecko, Holandsko a Poľsko v utorok podpísali dohodu, ktorej cieľom je znížiť byrokraciu pri rýchlom cezhraničnom presune vojakov a zbraní od Severného mora k východnému krídlu Severoatlantickej aliancie. Informuje o tom agentúra Reuters.

Holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová v Bruseli povedala, že je nevyhnutné mať vytvorené podmienky pre rýchle vojenské nasadenie ešte pred prípadným vypuknutím akéhokoľvek konfliktu.

"Geografia je taká, aká je. To znamená, že sa musíte vedieť rýchlo presunúť z Holandska cez Nemecko do Poľska," povedala pred podpisom dohody o užšej spolupráci v oblasti vojenskej mobility.

Prečítajte si tiež:

Severoatlantická aliancia nedávno upozornila svojich členov, že priveľa byrokracie bráni presunu vojsk po Európe. V prípade vypuknutia konfliktu s Ruskom by to mohlo spôsobiť veľké čakacie lehoty.      

NATO a EÚ sa začali v dôsledku pokračujúcej ruskej invázie na Ukrajinu pripravovať aj na prípad vypuknutia priameho vojenského konfliktu s Moskvou. Severoatlantická aliancia v súčasnosti uskutočňuje najväčšie vojenské cvičenie od konca studenej vojny, na ktorom sa zúčastňuje približne 90.000 vojakov.

Pozrite si januárovú reportáž o tom, že sa chystá veľké cvičenie NATO:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.