VIDEO: Ako loď duchov. Pri pobreží Kanady sa záhadne objavil stovky rokov starý vrak lode

VIDEO: Ako loď duchov. Pri pobreží Kanady sa záhadne objavil stovky rokov starý vrak lode
More vyplavilo vrak stáročia starej lode. Zdroj: YouTube/Corey Purchase NiCor Photos

Pri pobreží kanadského Newfoundlandu sa zrazu objavil obrovský vrak stovky rokov starej lode. Miestnu pobrežnú komunitu to zaskočilo. Ako sa tam kolos dostal pre nich bolo záhadou, píše portál denníka The Guardian.

Vrak si ako prvý všimol miestny tínedžer Gordon Blackmore. Veľký tmavý tieň v rozbúrenom mori bol neprehliadnuteľný. Na rovnakom mieste lovil morské vtáky aj pár dní predtým, vrak tam ešte nebol.

Okamžite utekal do mesta, aby sa o svoj objav podelil s ostatnými členmi komunity.

Cape Ray, 350-členná komunita na juhozápadnom pobreží Newfoundlandu, má spoločnú históriu s ostrovom známym ako „Skala“: je to miesto posledného odpočinku najmenej ôsmich lodí, ktoré doplatili na nepriaznivé počasie, zlú navigáciu alebo ich stretla obyčajná smola.

Čo však robí najnovší objav jedinečným, je ťažko vysvetliteľná povaha náhleho vyplavenia vraku. S teóriou, ako sa to mohlo stať, prišiel Neil Burgess, prezident Shipwreck Preservation Society of Newfoundland and Labrador (Spolok na zachovanie lodných vrakov).

Má podozrenie, že loď bola z morského dna oslobodená kombináciou pobrežnej erózie a sily tropickej búrky Fiona, ktorá sa prehnala Atlantikom vlani v septembri. Vrak k pobrežiu následne mohlo dotlačiť vlnobitie, ktoré zasiahlo oblasť minulý týždeň.

Prvé snímky a videá poskytli vedcom určité stopy o pôvode lode. Konštrukcia totiž obsahuje drevené hmoždinky a medené kolíky, ktoré sa bežne používali v 18. storočí. Dĺžka lode bola najmenej 24 metrov, čo naznačuje, že plavidlo bolo väčšie ako škuner.

Provinčná vláda vyslala tím, aby navštívil vrak s nádejou, že sa im podarí identifikovať a prípadne zachovať to, čo z lode zostalo. Čeliť však bude tým istým živlom, ktoré dlhé roky určovali osud lode. 

Miestni vyjadrili obavy, že silné vlny môžu vrak stiahnuť späť do hlbín. A hoci úrady varovali obyvateľov, aby s troskami lode nemanipulovali, obyvatelia Cape Ray poukazujú na to, že príroda by sa mohla s vrakom vysporiadať rýchlejšie ako zlodeji. 

„Zdá sa, že každý zabúda na to, že tu už niekoľko rokov máme morský ľad,“ napísal Wayne Osmond, obyvateľ Cape Ray. „Ak sa to stane, v priebehu niekoľkých hodín to môže na vraku spôsobiť väčšie škody, ako utrpel počas stáročí na korskom dne," dodal Osmond.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.