Tusk pred summitom EÚ: Únava z pomoci Ukrajiny? Unavení sme skôr z Orbána

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Požiadavky Maďarska týkajúce sa dohody na zmene rozpočtu EÚ sú podľa českého premiéra Petra Fialu ťažko akceptovateľné. Chce si však vypočuť argumenty maďarského premiéra Viktora Orbána a je pripravený hľadať kompromis, ak to bude nevyhnutné.

Dohoda bez Budapešti by podľa neho bola mimoriadne nevýhodná a nebolo by to dobré riešenie ani zo symbolického hľadiska. Uviedol to vo štvrtok pred odletom do Bruselu, kde sa uskutoční mimoriadny summit EÚ, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Podľa Fialu je úprava viacročného finančného rámca tak, ako bola dohodnutá v decembri, pre ČR vyhovujúca a ide správnym smerom. V Bruseli sa preto bude podľa svojich slov snažiť, aby bola v nezmenenej podobe nakoniec prijatá všetkými 27 členskými štátmi.

„Jednoduché to nebude. Z tých doterajších vyjadrení Maďarska pri predbežných rokovaniach vyplýva, že si kladie celý rad požiadaviek, ktoré ani nesúvisia priamo s viacročným finančným rámcom,“ načrtol možné problémy český premiér. Väčšina z nich by podľa neho mala zásadné dôsledky.

Prečítajte si tiež:

„Problém je, že Maďarsko síce rokuje, ale predložilo požiadavky, ktoré sú len ťažko akceptovateľné. Budeme o nich, samozrejme, hovoriť, ale napríklad každoročné nové schvaľovanie by nás každý rok vracalo do rovnakej situácie,“ komentoval jednu z požiadaviek predseda českej vlády. Dodal, že by to neprispelo k akcieschopnosti Únie.

Naopak, dokáže si predstaviť, že by ČR podporila podmienku o navýšení financií na ochranu vnútorných hraníc EÚ. Zároveň však pripomenul, že práve Maďarsko odmietalo migračný pakt, ktorý mal ochranu hraníc zlepšiť.

Členské štáty sa podľa neho budú snažiť nájsť riešenie prijateľné pre všetkých, teda aj pre Maďarsko. „Ak bude potrebné hľadať ešte nejaký kompromis s Maďarskom, tak ho budeme hľadať a budeme zvažovať, kam až sme schopní ísť. Som presvedčený, že veľmi ďaleko sa ísť nedá,“ dodal.

Hoci po skončení predchádzajúceho summitu hovoril o možnosti dohody bez Budapešti, teraz ju označil za nevýhodnú. „Nepochybne sme pripravení hľadať riešenie aj na pôdoryse 26 členských štátov, ale je to mimoriadne nevýhodné,“ vyhlásil s tým, že okrem symbolického hľadiska by išlo o oveľa komplikovanejšiu procedúru.

Scholz: V otázke pomoci Ukrajine je potrebná dohoda všetkých štátov EÚ

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz vo štvrtok pred mimoriadnym zasadnutím Európskej rady v Bruseli vyhlásil, že v otázke finančnej podpory Ukrajine vo výške 50 miliárd eur je potrebná dohoda všetkých členských štátov EÚ. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Hlavným cieľom štvrtkového summitu je dosiahnuť kompromis členských krajín eurobloku na revízii dlhodobého rozpočtu EÚ a zaistiť balík finančnej pomoci pre Ukrajinu na nadchádzajúce štyri roky.

Suma 50 miliárd eur, ktorú ešte vlani v lete navrhla Európska komisia, má Kyjevu aj počas vojny s Ruskom zaistiť normálne fungovanie štátu s vyplácaním dôchodkov a miezd pre učiteľov, úradníkov či lekárov.

Prečítajte si tiež:

Dohodu v tejto otázke zablokoval maďarský premiér Viktor Orbán na decembrovom summite. V prípade, že Maďarsko znovu využije právo veta aj na štvrtkovom zasadnutí, Európska komisia avizovala predostretie záložného plánu.

Kancelár Scholz po príchode do Bruselu však uviedol, že výsledkom summitu by mala byť jednomyseľná dohoda, ktorá by zaistila pokračovanie pomoci pre Kyjev.

„Potrebujeme dohodu celej dvadsaťsedmičky,“ povedal Scholz novinárom s tým, že lídri by nemali hľadať iné východiská z patovej situácie.

Tusk: Maďarsko sa musí rozhodnúť, či je súčasťou komunity

Poľský premiér Donald Tusk pred summitom EÚ povedal, že Maďarsko sa musí rozhodnúť, či je súčasťou komunity alebo nie. Podľa neho neexistuje únava z Ukrajiny, ako sa často spomína, ale únava práve z maďarského premiéra Viktora Orbána, informuje agentúra Reuters.

„Musíme hrať tvrdo a hrať fér, ale nie je tu priestor na kompromisy. Neexistuje žiadna stredná cesta - buď ste na ukrajinskej strane, alebo na ruskej strane,“ povedal Tusk.

„Ak bude Orbánova pozícia v Európe dominovať, Ukrajina prehrá,“ dodal. Otázka pomoci Kyjevu je podľa neho otázkou celoeurópskej bezpečnosti.

Prečítajte si tiež:

Pôjde Orbán opäť na kávu?

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v noci zo stredy na štvrtok rokoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou.

Server atv.hu v tejto súvislosti napísal, že nie je možné predvídať, aký bude výsledok mimoriadneho summitu; či Orbán "opäť pôjde na kávu", alebo či 27 členských štátov Únie dosiahne kompromis o podpore Ukrajiny vo výške 50 miliárd eur zo strany EÚ. Maďarský návrh Bruselu je známy, otázkou je, aký bude bruselský návrh pre Orbána.

„Brusel nás vydiera tým, že ak sa budeme správať ako suverénna krajina, spoja ukrajinskú otázku s právnym štátom a dostanú Maďarsko do západnej finančnej blokády. To by bol Armagedon, ktorý nedovolíme. Budeme chrániť záujmy Maďarska. Nás nemožno vydierať,“ napísal Orbán na Facebooku pred odletom do Bruselu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.