Orbán ustúpil. EÚ sa jednomyseľne zhodla na pomoci pre Ukrajinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predseda Európskej rady Charles Michel vo štvrtok na sociálnej sieti X oznámil, že lídri členských štátov EÚ sa na mimoriadnom summite v Bruseli dohodli na finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur. Informuje TASR.

„Máme dohodu! Všetkých 27 lídrov sa dohodlo na dodatočnom podpornom balíčku pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur v rámci rozpočtu EÚ. To zaisťuje stále, dlhodobé a predvídateľné financovanie Ukrajiny. EÚ preberá vedenie a zodpovednosť pri podpore Ukrajiny; vieme, čo je v stávke,“ napísal na sociálnej sieti X šéf Európskej rady Charles Michel.

Posledným európskym lídrom, ktorý schválenie tejto pomoci blokoval, zostával maďarský premiér Viktor Orbán.

Správa pritom prišla len pár minút po tom, čo sa v Bruseli začal mimoriadny summit EÚ o tejto otázke. Do poslednej chvíle pritom nebolo jasné, či maďarský premiér Viktor Orbán odvolá veto z decembrovej vrcholnej schôdzky.

Kľúčové stretnutie pred summitom

Rokovania sa začali s poldruhahodinovým oneskorením, pretože ešte predtým sa uskutočnilo viacero menších pracovných stretnutí zameraných na dosiahnutie kompromisu o finančnej pomoci Ukrajine.

Rozhodujúcim bolo podľa magazínu Politico zrejme stretnutie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a predsedu Európskej rady Charlesa Michela s prezidentom Francúzska Emmanuelom Macronom, nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a predsedom vlády Maďarska Viktorom Orbánom.

Zdroj: Profimedia.sk

Neskôr sa k nim pridali aj holandský premiér Mark Rutte, poľský premiér Donald Tusk a šéf belgickej federálnej vlády Alexander De Croo.

Program dlhodobej finančnej pomoci Kyjevu je súčasťou úpravy viacročného rozpočtu EÚ na obdobie 2021 až 2027 a pozostáva z pôžičiek v objeme 33 miliárd eur a 17 miliárd v grantoch.

Vojnou sužovaná Ukrajina peniaze nutne potrebuje na zabezpečenie základných funkcií štátu vrátane platov vojakov alebo úradníkov.

Zelenskyj: Rozhodnutie dokazuje silnú jednotu Európskej únie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojej reakcii na výsledok štvrtkového mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli označil za dôležité, že dohoda o vyčlenení finančnej pomoci pre Ukrajinu bola prijatá všetkými 27 členskými štátmi Únie. Informovala o tom britská stanica BBC.

„Je veľmi dôležité, že rozhodnutie urobilo všetkých 27 lídrov. To opäť dokazuje silnú jednotu Európskej únie,“ konštatoval Zelenskyj.  

Zelenskyj vo vyhlásení na sociálnych médiách doplnil, že balík pomoci "posilní dlhodobú hospodársku a finančnú stabilitu" jeho krajiny.

Prečítajte si tiež:

Fico zopakoval, že korupcia je na Ukrajine problém

Najvýznamnejším výsledkom štvrtkového mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli je dohoda o revízii dlhodobého rozpočtu EÚ. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po skončení rokovaní, informuje spravodajca TASR.

Fico pripomenul, že hoci najvyššia suma ide ako balík finančnej pomoci pre Ukrajinu (50 miliárd eur), 14,6 miliardy eur zostalo pre priority, ktoré sú v záujme občanov EÚ, ako je napríklad migrácia.

"Ukrajina dostane 33 miliárd v podobe pôžičiek, ktoré sú garantované rozpočtom EÚ a 17 miliárd sú nenávratné peniaze," opísal situáciu.

Slovensko podľa premiéra Fica trvalo na tom, aby sa pri vyplácaní financií pre Ukrajinu dodržiavali všetky opatrenia na ochranu finančných záujmov EÚ. Ide najmä o prevenciu pred podvodmi, korupciou, konfliktmi záujmov či ďalšími nezákonnými činnosťami.

"Viem, že to neradi počúvajú na Ukrajine, ale tá miera korupcie je tam obrovský problém," upozornil.

Fico vyjadril spokojnosť s tým, že lídri EÚ sa dohodli o 12 mesačnom predĺžení obdobia na administratívne a zúčtovacie spracovanie fondov čerpaných v období 2014-2020, ktoré sa skončilo v decembri 2023.

Spresnil, že v rámci programu n+3, rok k dobru pre Slovensko znamená výrazné zlepšenie miery čerpania eurofondov za predošlé programovacie obdobie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.