Staré ruské zbrane vymenia za americké. Rusko má ťažké srdce na juhoamerickú krajinu

Staré ruské zbrane vymenia za americké. Rusko má ťažké srdce na juhoamerickú krajinu
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Fotos593

Rusko v piatok odsúdilo rozhodnutie Ekvádora poskytnúť Spojeným štátom vojenský materiál ruskej výroby, ktorý by mal byť použitý vo vojne na Ukrajine. Podľa Moskvy ide o porušenie bilaterálnej rusko-ekvádorskej dohody, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.

Ekvádorská vláda v januári oznámila, že príjme ponuku Washingtonu na výmenu vyradeného vojenského materiálu za moderné vojenské vybavenie z USA v hodnote 200 miliónov dolárov. Konkrétne pritom hovorila o odovzdaní "ukrajinského a ruského kovového šrotu".

Spojené štáty v tejto súvislosti dodali, že zbrane, ktoré im odovzdá Ekvádor, budú odoslané na Ukrajinu, aby posilnili kapacity tamojšej armády v boji proti ruskej invázií.

Prečítajte si tiež:

„Takéto neuvážené rozhodnutie prijala ekvádorská strana pod silným tlakom zo strany vonkajších zainteresovaných strán,“ tvrdila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Partneri Ruska podľa nej vedia o záväzkoch vyplývajúcich z bilaterálnych zmlúv, v ktorých je zahrnutá povinnosť využívať dodané vojenské zariadenia na stanovené účely a neposkytovať ich tretej strane bez získania príslušného súhlasu ruskej strany.

Ekvádorské úrady v tejto súvislosti už predtým tvrdili, že Moskva im odporučila nepodnikať tento krok, ale vyjadrili presvedčenie, že aj tak majú právo to urobiť.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o chaose, ktorý Ekvádor postihol po úteku drogového bossa z väzenia.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.