Oprava pračiek, umývačiek, či televízorov bude v EÚ podstatne lacnejšia. Výrobcom to prikáže smernica s názvom „právo na opravu“

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Katerina Dalemans

Európska komisia (EK) v piatok privítala politickú dohodu o spoločných pravidlách na podporu opráv tovaru pre spotrebiteľov. Vo štvrtok ju dosiahli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ, informuje spravodajca TASR.

Nové pravidlá navrhla EK v marci 2023 a zavádzajú "právo na opravu" v rámci zákonnej záruky tovarov aj mimo nej. To má uľahčiť a zlacniť opravu výrobkov namiesto ich jednoduchej výmeny za nové. Výsledkom budú úspory pre spotrebiteľov, podpora obehového hospodárstva a zníženie množstva odpadu.

Keď sa chyba objaví v rámci zákonnej záruky a spotrebitelia sa rozhodnú pre opravu výrobku, zákonná záruka sa predĺži o jeden rok. Po uplynutí zákonnej záruky budú môcť požiadať o jednoduchšiu a lacnejšiu opravu.

Pokazené výrobky však musia byť technicky opraviteľné. Výrobcovia budú mať povinnosť zverejňovať informácie o opravárenských službách vrátane orientačných cien najbežnejších opráv.

Prečítajte si tiež:

Nové pravidlá zabezpečia dostupnosť náhradných dielov pre technicky opraviteľný tovar za primeranú cenu. Výrobcom bude zakázané používať zmluvné, hardvérové alebo softvérové prekážky pri opravách. Napríklad nebudú môcť brániť nezávislým opravárom používať použité, kompatibilné a náhradné diely z 3D tlačiarní.

Členské štáty budú musieť takéto opravy podporovať napríklad vo forme poukážok, fondov na opravy alebo podporou miestnych iniciatív opráv. Na to sa budú dať použiť peniaze z fondov EÚ.

Európsky parlament a členské štáty (Rada EÚ) ešte musia formálne odobriť politickú dohodu. Nová smernica potom nadobudne platnosť 20. deň po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

V Bruseli vybrali štyri potraviny, ktoré sa považujú za zdravú súčasť raňajok. Ich označenie by sa malo zmeniť. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.