Doteraz sme žili v omyle. Vedci zistili, že naša planéta mala kedysi výrazne odlišný tvar

Doteraz sme žili v omyle. Vedci zistili, že naša planéta mala kedysi výrazne odlišný tvar
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Vladi333

Vedci zistili, že nové planéty vytvorené okolo hviezd majú sploštené tvary "podobné lentilkám", informuje portál BBC.

Vedci z University of Central Lancashire (Uclan) v Prestone použili počítačové simulácie na modelovanie vzniku planét. Je to prvýkrát, čo vedci skúmali tvar novonarodených planét v simuláciách pri ich formovaní.

„Vždy predpokladali, že sú guľovité“ a boli prekvapení, keď zistili, že majú podobný tvar ako známe cukríky.

Tím použil v astrofyzike koncept známy ako "teória nestability disku" - kde sa planéty tvoria v krátkych časových intervaloch po rozpade veľkých rotujúcich diskov hustého plynu a prachu obiehajúcich okolo mladých hviezd.

Ukázalo sa, že mladé planéty sú sploštené sféroidy - gule stlačené zhora a zdola, ale vyduté v strede.

„Už dlho sme študovali formovanie planét, ale nikdy predtým nám nenapadlo skontrolovať tvar planét pri ich formovaní v simuláciách,“ povedal astrofyzik Dimitris Stamatellos, ktorý sa podieľal na výskume.


Žiadna planéta podľa neho nebola úplne guľová. Napríklad sploštenie Jupitera bolo asi 6%, zatiaľ čo pri Saturne je to 10% a Zem bola takmer sférická s minimálnym sploštením len okolo 0,3 percenta.

Stamatellos dodal, že mladé planéty sú oveľa plochejšie - niekde na úrovni 90%.

Štúdia tímu, publikovaná v časopise Astronomy & Astrophysics Letters, bola založená na skúmaní tvarov mladých planét a toho, ako rastú, aby sa stali plynnými obrami ako Jupiter.

Vedci uviedli, že zistenia majú dôležité dôsledky, najmä pri pozorovaní planét cez ďalekohľad, pretože ich tvary sa líšia v závislosti od uhla pohľadu. Pozorovacie potvrdenie splošteného tvaru mladých planét by tiež mohlo pomôcť zodpovedať kľúčovú otázku o tom, ako vznikajú.

Na planéte podobnej Zemi objavili stopy po oceánoch a atmosfére. Viac sa dozviete z archívneho príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.