Dolné Rakúsko zasiahlo podobné zemetrasenie, aké bolo na jeseň u nás. Cítiť ho bolo aj na západe Slovenska

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Len kúsok od slovenských hraníc sa triasla zem. V Dolnom Rakúsku mali podobné zemetrasenie, aké zažili v októbri obyvatelia východného Slovenska. Seizmológovia badajú nový trend.

Živel udrel v noci okolo tretej hodiny. Epicentrum zemetrasenia bolo v okolí obce Gloggnitz v Dolnom Rakúsku, v hĺbke len päť kilometrov.

Z tvrdého spánku tak bola do sekundy v pozore aj dôchodkyňa Gabriela. „Ozval sa poriadny rachot. Pomyslela som si, že dom sa zrúti. Pes brechal a mačka len tak splašene pobehovala. Keď som vstala, všetko ležalo na zemi. Sadla som si na gauč a čakala, čo bude,“ opísala, čo sa v noci dialo.

V tejto spolkovej republike sú v poslednom čase otrasy pomerne bežné. Aj keď tieto mali väčšiu intenzitu, okolo 4,5 stupňa. Cítili ich vo Viedni, Burgenlande aj Hornom Rakúsku.

Prečítajte si tiež:

Pravdepodobne prídu dotrasy

Obyvatelia Gloggnitzu už radšej ani nepočítajú škody. „Dúfam, že to bolo naposledy. Po poslednom zemetrasení som mala v dome praskliny, ktoré som dala opraviť. Myslela som si, že už budem mať pokoj,“ hovorí jedna z obyvateliek.

Hoci sa živel zaobišiel bez obetí či zranených, škôd na majetku nie je málo. Poisťovne hlásia okolo 300 udalostí. Seizmológovia varujú, že so škodami nemusí byť koniec, keďže takmer s istotou prídu ešte dotrasy. „Očakávame ich najbližšie dva týždne, možno až tri. Postupom času budú slabnúť,“ vraví seizmológ Anton Vogelmann.

Rakúske zemetrasenie bolo cítiť aj v maďarskej Šoproni a minimálne aj na západe Slovenska.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.