Znepokojivé závery štúdie: Alzheimerova choroba sa môže v jedinečných prípadoch prenášať z človeka na človeka

Alzheimerova choroba
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/Atthapon Raksthaput

Až 1 848 pacientom podali lekári rastový hormón od zosnulých darcov, aby u nich vyliečili iné ochorenie. Napokon zistili, že niektorí darcovia zrejme trpeli Alzheimerovou chorobou a na 80 pacientov sa ochorenie prenieslo.

Alzheimerova choroba je najčastejším typom demencie. Ide o progresívne ochorenie, ktoré môže viesť až k strate schopnosti komunikovať alebo reagovať na okolie.

Vážne ovplyvňuje schopnosti človeka vykonávať každodenné činnosti, uvádza Centrum pre diagnostiku a prevenciu chorôb (CDC).

Vedci ešte nedokázali určiť konkrétnu príčinu tohto ochorenia. Spôsobuje ho súhra viacerých faktorov, ako napríklad genetické predispozície, vyšší vek a nezdravý životný štýl.

Nové výskumy zisťujú, či môže byť za ochorením aj životné prostredie, strava či napríklad vzdelanie.

Prečítajte si tiež:

Vzácny prenos ochorenia

Nová štúdia publikovaná v odbornom časopise Nature Medicine prišla so znepokojivým záverom. V jedinečných prípadoch sa môže Alzheimerova choroba prenášať z človeka na človeka.

Ochorenie sa prejavilo u niektorých pacientov, ktorým podali určitý typ rastového hormónu, aby u nich vyliečili iné ochorenie. Hormón odobrali od zosnulých darcov, ktorí zrejme trpeli Alzheimerovou chorobou.

Podľa odborného časopisu v rokoch 1959 až 1985 vo Veľkej Británii podali rastový hormón od zosnulých darcov minimálne 1 848 pacientom. Alzheimera napokon odhalili u 80 ľudí.

Prečítajte si tiež:

Kontaminované tkanivo

K prenosu choroby z človeka na človeka môže dôjsť len v ojedinelých prípadoch. Môže sa to stať vtedy, ak pacientom transplantujú kontaminované ľudské tkanivo.

Lekári pri transplantácii nemusia vedieť, že zosnulý darca trpel takýmto ochorením. Vyplýva to z dát prieskumu Alzheimerovej asociácie, ktorý zistil, že po objavení príznakov navštívi lekára len jeden z troch ľudí. Darca o svojej diagnóze nemusel vedieť.

Prečítajte si tiež:

Neprenáša sa pri každodenných aktivitách

Odborníci však zdôrazňujú, že neexistujú dôkazy o tom, že by sa choroba mohla prenáša pri každodenných aktivitách. Nejde o prenosnú chorobu v zmysle vírusovej alebo bakteriálnej infekcie, píše The Guardian.

Nový objav štúdie vo vedcoch ďalej rozvíja myšlienku, že je ochorenie podobné prionovým ochoreniam. Tie spôsobujú infekčné proteíny, ktoré sa šíria v mozgu. Vedci sa preto domnievajú, že podobný mechanizmus funguje aj v prípade Alzheimerovej choroby.

Odborníci hovoria, že sme blízko momentu, keď budeme vedieť liečiť Alzheimera. Viac v archívnej reportáži: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.