Desivá predpoveď Svetovej zdravotníckej organizácie. Prípadov rakoviny bude drasticky pribúdať

Pacient - ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na to, že prípadov rakoviny bude v najbližších desaťročiach pribúdať oveľa viac, než je tomu teraz. Uvádza to web TN.cz s odkazom na britský Guardian.

Zákerná choroba má podľa zdravotníkov každý rok viac a viac obetí. Len predvlani si desivú diagnózu celosvetovo vypočulo vyše 20 miliónov ľudí a 10 miliónov na rakovinu zomrelo.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), ktorá patrí pod WHO, zverejnila odhad, podľa ktorého budú tieto čísla každý rok vyššie a vyššie. Do roku 2050 vzrastie počet prípadov o 75 percent oproti roku 2022, kedy sa dáta zbierali. Nových pacientov s rakovinou tak má byť vyše 35 miliónov.

Prečítajte si tiež:

IARC vo svojej prognóze rozlišuje medzi bohatou a chudobnou časťou sveta. Práve v chudobnejších krajinách budú nové prípady rakoviny častejšie a ich úmrtnosť sa má zdvojnásobiť. Hlavnými faktormi, ktoré za týmto trendom stoja, sú konzumácia alkoholu a tabakových výrobkov, obezita, ale aj starnutie populácie a všeobecný príbytok ľudí.

Najčastejším typom zostane podľa predpokladov rakovina pľúc, ktorá tvorí viac ako 12 percent všetkých nových prípadov rakoviny. Na druhom mieste je rakovina prsníka, pri ktorej má v roku 2050 pribudnúť 2,3 milióna nových pacientov. Ďalej sú častými typmi rakovina konečníka, prostaty a žalúdka.

Záchvaty také silné, až sa dieťa povracia. Čierny kašeľ je na vzostupe na Slovensku aj v celej Európe:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.