Lyžiari vo Švajčiarsku smútia. Sneh zmizol a pre vysoké teploty dokonca hrdzavejú vleky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lyžiarske strediská v alpských krajinách sú nútené zatvárať. Sneh už nie je ani vo Švajčiarsku. Pre nezvyčajne vysoké teploty dokonca hrdzavejú vleky.

Kedysi zasnežené zjazdovky lyžiarskeho strediska Dent de Vaulion na úpätí švajčiarskej Jury s výhľadom na jazerá zostali tento rok už bez snehu. Nadšenci zimných športov si musia hľadať miesta vo vyšších polohách.

Na svahoch sa drží už iba pár bielych škvŕn. Pred rokmi boli začiatkom februára kopce zasnežené celé. „Málo sneží, tento rok sa už zrejme vôbec nebude lyžovať. Vlani tu zatvárali sezónu v polovici februára,“ tvrdí meteorológ Christophe Salamin.

Prečítajte si tiež:

Podľa správy Medzivládneho panelu OSN pre klimatické zmeny sa Švajčiarsko otepľuje dvojnásobným tempom, ako je celosvetový priemer. Pre vychýrenú lyžiarsku destináciu je to tragédia.

„Osobne ma znepokojuje najmä množenie rekordov, ktoré prichádzajú jeden za druhým. Voľakedy tu napadli metre a metre snehu, teraz si nemôžete byť istý tým, či vôbec v zime nasneží,“ hovorí Salamin.

Aj meteorológovia potvrdzujú, že január bol globálne mimoriadne teplý. V priemere bolo o dva stupne viac než po iné zimy v rokoch 1990 až 2020.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.