Všetko je inak. Dvaja uviaznutí horolezci v Rakúsku nie sú zo Slovenska, ale z Česka

Všetko je inak. Dvaja uviaznutí horolezci v Rakúsku nie sú zo Slovenska, ale z Česka
Vrch Grossglockner v rakúskych Alpách. Zdroj: shutterstock.com/FooTToo

Dvaja horolezci, ktorí v nedeľu večer uviazli na vrchu Grossglockner v rakúskych Alpách, sú z Českej republiky a nie zo Slovenska, ako pôvodne informovala polícia. Do bezpečia sa ich však nepodarilo dostať ani v pondelok, možné to bude pravdepodobne až v utorok, uviedla agentúra APA.

Horolezci vo veku 25 a 39 rokov v nedeľu v núdzovom telefonáte uviedli, že pri páde skaly v severnej stene Grossglockneru utrpeli zranenia. Podarilo sa im však uchýliť do bivaku zriadenom v nadmorskej výške 3205 metrov.

Záchranársky vrtuľník nemohol v pondelok dopoludnia vzlietnuť pre silný vietor. Z rovnakej príčiny zlyhal aj popoludňajší pokus. Peší výstup záchranárov by trval niekoľko hodín, preto sa obe strany dohodli, že táto možnosť sa nevyužije.

Obaja horolezci uviedli, že majú dostatok potravín a v núdzovom bivaku môžu zotrvať ešte dlhšie. Ani ich zranenia nie sú vážne.

Bivak, v ktorom sa Česi nachádzajú, nahradil v roku 2020 staršiu konštrukciu. Bežne ponúka miesto pre 15 osôb, no v núdzi sa ich tam zmestí aj viac.

Na Grossglockner sme sa kamerou vybrali minulý rok aj my. Jano Tribula tam pozval človeka, ktorý sa v horách pohybuje od detstva. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.