Kráľ Karol sa vraj chystá prenechať vládnutie Williamovi. Rodinný komorník prezradil kedy

Kráľ Karol sa vraj chystá prenechať vládnutie Williamovi. Rodinný komorník prezradil kedy
Kráľ Karol III. s kráľovnou manželkou Camillou. Zdroj: shutterstock.com/Michael Tubi

Britský kráľ Karol III. počíta s tým, že abdikuje a na tróne ho nahradí jeho syn William. Tvrdí to bývalý komorník jeho exmanželky princeznej Diany. Na čele Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska vraj Karol s manželkou plánujú zotrvať asi desať rokov.

Britský panovník Karol III. (75) nezažíva na začiatku tohto roku práve jednoduché obdobie. Okrem zdravotných problémov s prostatou, pre ktoré musel podstúpiť operáciu, čelí aj výzvam na abdikáciu.

Buckinghamský palác práve v pondelok 5. februára potvrdil, že panovník má rakovinu.

Prečítajte si tiež:

Svet sa mení

Podľa bývalého komorníka kráľovej exmanželky princeznej Diany Paula Burella sa Karol na abdikáciu skutočne pripravuje. Ale nebude to hneď.

„Myslím, že k tomu dôjde. Podľa mňa si kráľ s kráľovnou na panovanie vyhradili desať rokov. Už od začiatku majú desaťročný plán, ktorým kupujú čas princovi Williamovi, aby sa na nástup na trón pripravil. Kráľ bude mať v tom čase 85 rokov,“ cituje ho britský denník Express. Táto správa vyšla ešte pred zverejnením oznámenia o kráľovej rakovine.

​Abdikácia bola v britskej kráľovskej rodine za panovania kráľovnej Alžbety II. tabu. Mohla za to jej zlá skúsenosť s odstúpením jej strýka Eduarda VIII. a nástupom na trón jej otca Juraja VI., ktorý nebol na vládnutie pripravený. Výkon funkcie preňho bol náročný aj pre rečovú vadu. Zrejme aj preto sa dožil iba 56 rokov.

Svet sa ale mení a abdikácie sa stali v európskych monarchiách normou. Holandská kráľovná Beatrix sa vzdala trónu v roku 2013 a v tom istom roku odstúpil aj belgický kráľ Albert II.

O rok neskôr potom ich príklad nasledoval aj španielsky kráľ Juan Carlos. Naposledy sa potom do klubu bývalých monarchov pridala dánska kráľovná Margaréta II.

Prečítajte si tiež:

​V tomto trende údajne plánuje podľa Burella pokračovať aj Karol III. „Nemyslím si, že bude chcieť v kraľovaní pokračovať, keď vidí, ako korunované hlavy naprieč Európou s radosťou odovzdávajú povinnosti svojim následníkom a užívajú si, že môžu svoje deti vidieť na tróne,“ vyhlásil s tým, že aj britská verejnosť nového kráľa vrelo privíta.

Kráľovi Karolovi III. potvrdili rakovinu. V pondelok 5. februára o tom informoval Buckinghamský palác:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kráľovská rodina

Dôležité udalosti