Spánok ako liek aj prevencia chorôb. Toto je niekoľko tipov, ako sa počas choroby vyspať lepšie

Spánok ako liek aj prevencia chorôb. Toto je niekoľko tipov, ako sa počas choroby vyspať lepšie
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Hananeko_Studio

Obdobie chrípok a iných viróz je v plnom prúde. Možno to už aj vy tento rok máte za sebou, možno patríte k tým šťastnejším, ktorým sa choroby zatiaľ vyhli a možno práve ležíte s teplotou v posteli. Jedným z najlepších spôsobov, ako ochoreniam predísť, alebo tiež ako si pomôcť, keď už ochoriete, je kvalitný spánok. 

Je všeobecne známe, že nedostatok spánku môže ovplyvňovať našu schopnosť bojovať s vírusmi. Netreba preto čakať na to, kým nás do postele položí choroba, ale je dobré si každý deň kvalitne oddýchnuť.

Ako uviedla lekárka Lisa Artisová pre mirror.co.uk, oddych má nespochybniteľný vplyv tiež na to, ako prekonáme chorobu samotnú. „Spánok je dôležitou súčasťou prevencie chorôb aj zotavenia, pretože podporuje optimálnu funkciu nášho imunitného systému,“ vysvetlila lekárka.

Kvalita nášho spánku má teda priamo úmerný vplyv na vašu imunitu a zdravie. Existuje niekoľko spôsobov, ako ho urobiť lepším a výdatnejším, a to aj v prípade, že sme už ochoreli. 

Prečítajte si tiež:

Zmeňte polohu

Najobľúbenejšou polohou na spanie vo všeobecnosti je spanie na boku, keď je celé telo približne v rovnakej výške. Môže však viesť k upchávaniu nosa, uší a dutín. Najlepšou polohou na spanie v prípade, že na vás niečo lezie, tak nie je. Vyskúšať by ste mali polohu, pri ktorej je vrchná časť tela položená vyššie ako spodná. Použiť stačí ďalší väčší vankúš. Pomôže to aj v prípade, keď sa konečne chcete vyspať aj napriek tomu, že vás trápi dráždivý kašeľ. 

Inhalácia pary pred spaním

Na prečistenie dýchacích ciest je skvelé naparovanie. Ked sa vám lepšie dýcha, lepšie sa vyspíte. V prípade príznakov choroby tiež môže naparovanie zmierniť infekcie horných aj dolných dýchacích ciest. Použiť môžete špeciálne zariadenia, ale postačí aj hrniec s čerstvo prevarenou vodou a uterák.

Prečítajte si tiež:

Čerstvý vzduch

Otvorené okno v zime sa môže zdať ako nelogické vzhľadom na to, že sa snažíme udržiavať naše obydlia v teple a platby za energie na čo najnižšej úrovni. Napriek tomu je nutné aj v zime dobre vetrať, a to hlavne pred spaním. Ideálna teplota v spálni by mala byť okolo 18 stupňov Celzia. Keď už ochoriete, je dobré udržiavať sa viac v teple. Vtedy môžete siahnuť aj po rôznych čističkách vzduchu, ktoré sa postarajú o čiastočky vírusov a alergénov.

Zvlhčovať vzduch

Suchý, prehriaty vzduch v spálni môže spôsobovať dráždenie v hrdle aj v dýchacích cestách. Zvlhčovač vráti do vyprahnutého ovzdušia vlhkosť, čo pomôže k tomu, aby sa nám lepšie dýchalo.

Nadýchaný vankúš

Naše vankúše sa časom sploštia, čím nám poskytujú menšiu oporu a počas spánku následne spíme skôr vodorovne. Je lepšie mať hlavu v trochu vyššej polohe, hlavne keď u vás prepukne choroba. Keď budete mať hlavu vyššie, zabráni to hromadeniu hlienov v zadnej časti hrdla a v nose a bude sa vám lepšie dýchať.

Ak ste ochoreli, nesnažte sa čím skôr vrátiť do normálu aj za cenu toho, že sa ešte necítite fit. Telu tým môžete viac uškodiť než pomôcť. Choroba si vyžaduje oddych a najlepšie spánok, ktorý pri zotavovaní významne pomôže. 

Ťažké ranné vstávanie. Spánková poradkyňa prezradila, čo s tým: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.