Britskému kráľovi Karolovi III. diagnostikovali rakovinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kráľovi Karolovi III. diagnostikovali rakovinu. Informoval o tom v pondelok (5. 2.) Buckinghamský palác, píše BBC.

Ochorenie mali odhaliť počas nedávnej liečby zväčšenej prostaty. Nejde však o rakovinu prostaty, o aký typ ide palác neuviedol. Bližšie neinformoval ani o štádiu ochorenia.

Podľa vyhlásenia paláca kráľ už v pondelok začal s liečbou. Dodal, že Karol III. je v súvislosti s liečbou pozitívne neladený a teší sa na skorý návrat do plnej verejnej služby.

Prečítajte si tiež:

Zastúpi ho rodina

Kráľ sa na nejaký čas stiahne z verejného života a vo výkone jeho povinností ho zastúpia členovia kráľovskej rodiny.

Hoci 75-ročný kráľ preruší svoje verejné podujatia, bude naďalej plniť svoju ústavnú úlohu hlavy štátu. V nedeľu (4. 2.) sa tiež zúčastnil na bohoslužbe v Sandringhame, kde zamával ľuďom.

Kvôli diagnóze otca sa rozhodol do Spojeného kráľovstva v najbližších dňoch pricestovať z Kalifornie aj mladší syn Karola III., princ Harry. 

Karol III. pred viac ako týždňom podstúpil v súkromnej londýnskej nemocnici zákrok týkajúci sa zväčšenej prostaty. Kráľ vtedy uviedol, že sa rozhodol zverejniť informácie o svojej liečbe s cieľom povzbudiť mužov, aby sa v prípade problémov sami nechali vyšetriť.

Vyjadrili ľútosť 

Britskí politici vrátane premiéra Rishiho Sunaka a lídra labouristov Keira Starmera zaželali kráľovi skoré uzdravenie. 

K správam o diagnóze kráľa Karola III. sa vyjadrili aj politici zo Severného Írska. Prvá ministerka Michelle O'Neillová uviedla, že jej jej veľmi ľúto, že kráľovi diagnostikovali toto ochorenie. „Chcem mu zaželať úspešnú liečbu a aby sa úplne a rýchlo uzdravil,“ dodala. 

Podobne reagovala aj námestníčka ministra Severného Írska Emma Little-Pengellyová. „Chcela by som kráľovi Karolovi zaželať všetko dobré pri jeho liečbe,“ uviedla s tým, že sa „za kráľa i jeho rodinu bude modliť“. 

Po princeznej Kate smeroval nedávno do nemocnice aj kráľ Karol III.: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kráľovská rodina

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.