VIDEO: Prezident USA spôsobil rozruch. Francúzskeho kolegu si pomýlil s jeho predchodcom, ktorý roky nežije

VIDEO: Prezident USA spôsobil rozruch. Francúzskeho kolegu si pomýlil s jeho predchodcom, ktorý roky nežije
Joe Biden. Zdroj: AP Photo/Evan Vucci

Americký prezident Joe Biden si na nedeľňajšom predvolebnom podujatí pomýlil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona s jeho predchodcom Françoisom Mitterrandom, ktorý zomrel pred 28 rokmi, a navyše ho označil za prezidenta Nemecka. Videozáznam s týmto prešľapom sa v pondelok začal rýchlo šíriť internetom, uviedla v utorok agentúra AFP.

Na podujatí v Las Vegas 81-ročný Biden, ktorý v novembrových prezidentských voľbách bude takmer s istotou opäť kandidovať za demokratov, hovoril o Macronovej reakcii na prejav na summite G7 v roku 2020.

Biden povedal: "A Mitterrand z Nemecka — myslím z Francúzska, sa na mňa pozrel a povedal: 'Vieš čo – prečo – na ako dlho si sa vrátil?'" Prepis Bidenovho vyjadrenia, ktorý neskôr distribuoval Biely dom, obsahoval správne meno šéfa Elyzejského paláca uvedené v zátvorkách.

Mitterrand bol francúzskym prezidentom v rokoch 1981 - 1995. Zomrel 8. januára 1996.

Nie je to prvé verbálne "zakopnutie" Bidena, najstaršieho úradujúceho prezidenta Spojených štátov. Na konferencii v septembri 2022 si zrejme myslel, že medzi poslucháčmi je aj poslankyňa Jackie Walorski, ktorá zomrela predchádzajúci mesiac. Biden povedal: "Jackie, si tu? Kde je Jackie?" A dodal: "Myslím, že by tu mala byť."

Prečítajte si tiež:

Ďalšie prešľapy

Minulý rok v apríli si Biden akurát v Írsku vo svojom prejave pomýlil All Blacks, národný rugbyový tím Nového Zélandu, s britskou vojenskou jednotkou Blacks and Tans, ktorá je tam známa svojou úlohou v írskej vojne za nezávislosť (1919 – 1921).

Podobné prešľapy sa však nevyhýbajú ani Bidenovmu najpravdepodobnejšiemu vyzývateľovi v prezidentských voľbách, 77-ročnému bývalému republikánskemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Ten si v januári pomýlil Nikki Haleyovú, bývalú veľvyslankyňu USA pri OSN a jeho súčasnú vnútrostranícku súperku v boji o Biely dom, s bývalou demokratickou predsedníčkou Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou. Haleyová následne spochybnila Trumpovu duševnú spôsobilosť stať sa opäť prezidentom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.