Historik, ktorý uhádol všetkých víťazov volieb v USA od roku 1986, má svojho favorita aj teraz

Historik, ktorý uhádol všetkých víťazov volieb v USA od roku 1986, má svojho favorita aj teraz
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Americký historik Allan Lichtman úspešne predpovedal výsledky všetkých prezidentských volieb za uplynulých 37 rokov. Robí tak na základe vlastného systému 13 kľúčov do Bieleho domu.

Tými kľúčmi je 13 tvrdení, na ktoré sa dá odpovedať pravda/nepravda. Sformuloval ich na základe teórie, podľa ktorej sú voľby najmä hodnotením výkonu strany, z ktorej pochádza odchádzajúci prezident.

​Odpoveď "áno" je v prospech kandidáta strany, z ktorej pochádza súčasný prezident, "nie" je v prospech konkurenta. Ak je šesť a viac odpovedí v neprospech dosluhujúceho prezidenta a jeho strany, tak táto strana Biely dom znovu nezíska.

Biden zatiaľ drží päť „kľúčov“, zatiaľ čo Trump dokázal získať tri, prezradil Lichtman pre portál MarketWatch. To ponecháva päť kľúčov, ktoré sú stále k dispozícii, a dostatok priestoru na to, aby si bývalý prezident zabezpečil náskok pred novembrom.

Historik zdôraznil neistotu volebného prostredia a uviedol: „Muselo by sa pokaziť veľa vecí, aby sa volebný kľúč obrátil proti Bidenovi. Ale môže sa to stať.“

Americký historik Allan Lichtman na archívnej snímke z roku 2012. Zdroj: Profimedia.sk

Fakt, že je Biden úradujúcim prezidentom, mu automaticky prideľuje jeden bod (kľúč č. 3). Aj napriek tomu, že má súčasná hlava štátu v primárkach konkurenciu v podobe člena slávneho politického klanu - Roberta F. Kennedyho Jr., Biden spĺňa podmienky pre udelenie bodov za ovládnutie kľúčov č. 2 a č. 4.

Demokratický kandidát tiež dostal „kľúče“ za rast ekonomiky počas jeho funkčného obdobia (kľúč č. 6), ako aj za implementáciu politických zmien počas svojho vládnutia (kľúč č. 7).

Trump si však zabezpečil veľmi dôležitý kľúč číslo 1, ktorý je udelený kandidátovi tej strany, ktorá má v Snemovni reprezentantov väčšinu.

Lichtman vykreslil Bidena ako prezidenta, ktorému chýba charizma. Predposledný, 12. kľúč, tak pripadol jeho vyzývateľovi Trumpovi. Republikánsky kandidát zatiaľ drží aj kľúč č. 11. V prípade, že Bidenova administratíva nezaznamená významný úspech v zahraničných alebo vojenských záležitostiach, Trump si tento bod udrží až do volieb.

​Treba však povedať, že vzhľadom na prebiehajúce súdne spory republikánskeho kandidáta je ťažké predpovedať, či mu nakoniec bude umožnené kandidovať.

Federálny odvolací súd v USA v utorok rozhodol, že exprezident môže čeliť súdnemu procesu v prípade marenia výsledkov volieb z roku 2020. Súd tak vyvrátil jeho tvrdenia, že je voči trestnému stíhaniu imúnny. 

Jediným súperom Trumpa zostáva bývalá veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová, ktorá však v primárkach zatiaľ pohorela a sám Trump sa na ňu osopil, že sa ešte boja o Biely dom nevzdala.

Prečítajte si tiež:

Toto sú jednotlivé kľúče:

1. Strana súčasného prezidenta má v Snemovni reprezentantov viac kresiel než v predchádzajúcom funkčnom období snemovne.

2. V strane súčasného prezidenta nedošlo k závažnému boju o nomináciu.

3. Kandidát je súčasným prezidentom.

4. Neexistuje výraznejší kandidát tretej strany či nezávislý kandidát.

5. Ekonomika nie je počas predvolebnej kampane v recesii.

6. Reálny ekonomický rast na obyvateľa sa počas súčasného funkčného obdobia prezidenta rovná priemernému rastu počas predchádzajúcich dvoch období alebo je vyšší.

7. Administratíva úradujúceho prezidenta priniesla zásadné zmeny v národnej politike.

8. Za súčasnej administratívy sa neodohrali dlhšie trvajúce sociálne nepokoje.

9. Súčasnú administratívu nezasiahol žiadny veľký škandál.

10. Súčasná administratíva nemá na konte závažné zlyhanie v zahraničných alebo vojenských záležitostiach.

11. Súčasná administratíva dosiahla významný úspech v zahraničných alebo vojenských záležitostiach.

12. Kandidát strany súčasného prezidenta má charizmu alebo je národným hrdinom.

13. Kandidát druhej strany nie je charizmatický, ani nie je národným hrdinom.

Súd uznal Trumpa za vinného zo sexuálneho útoku na novinárku. Viac sa dozviete z príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.