Z jadrovej elektrárne Fukušima unikla rádioaktívna voda

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima uniklo približne 5500 litrov rádioaktívnej vody, mimo závodu však nezaznamenali žiadne známky kontaminácie. Vo štvrtok to uviedla spoločnosť TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje, informuje agentúra AFP.

Únik zaznamenali v časti elektrárne, ktorá spracováva kontaminovanú vodu, priblížila hovorkyňa TEPCO. "Odhadujeme, že v stredu ráno uniklo približne 5,5 tony (5500 litrov) vody", ale na stanovištiach, ktoré monitorujú rádioaktivitu v okolí elektrárne, "nenastali žiadne významné zmeny", povedala.

Aj napriek tomu plánuje TEPCO odstrániť z okolia pôdu, ktorá by mohla byť kontaminovaná, dodala hovorkyňa. Únik z ventilácie spozoroval jeden z pracovníkov.

Prečítajte si tiež:

Elektráreň Fukušima zničili v roku 2011 silné zemetrasenie a následné cunami, ktoré si vyžiadali 18.000 obetí. Išlo o jednu z najhorších jadrových katastrof na svete.

Japonsko začalo v auguste s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z elektrárne do Tichého oceánu. Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu ju riedia morskou vodou, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie.

Vypúšťanie má trvať desiatky rokov a podľa japonských úradov je bezpečné. Rovnaký názor má aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Tokio za toto rozhodnutie kritizujú Rusko a Čína, ktoré reagovali pozastavením dovozu morských plodov z Japonska.

Pozrite si zábery z 24. 8. 2023, ako Japonsko vypúšťa rádioaktívnu vodu do oceánu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.