TikTok zakázal trend, ktorý vedie k poruchám príjmu potravy. Čoraz častejšie majú problémy chlapci

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Burdun Iliya

Sociálna sieť TikTok musela zakročiť a zakázať trend, ktorý podľa odborníkov môže viesť k poruchám príjmu potravy. Ide o fotky a videá v legínach s hashtagom #legginslegs. Zmyslom je, že legíny môžu nosiť len štíhle dievčatá.

Ako uvádza portál New York Times, používateľov, ktorí trend vyhľadávajú, posiela sociálna sieť rovno na stránky, kde môžu nájsť pomoc, ak majú pochybnosti o svojom výzore.

Odborníčka na poruchy príjmu potravy Amanda Raffoul hovorí, že podobné trendy sú bežné od samotného začiatku internetu. Sociálne siete však tieto problémy ešte zväčšujú.

Fungujú na algoritmoch, ktoré používateľom generujú ďalší a ďalší obsah podľa toho, čo vyhľadávajú. Keď si napríklad dieťa alebo mladý človek googli informácie o chudnutí, podobný obsah mu „naservírujú“ aj sociálne siete.

Odborníčka pochválila spoločnosť, že dokázala rýchlo zakročiť a trend zakázala.

Prečítajte si tiež:

Aj chlapci sú ohrození

Poruchy príjmu potravy sú podobne ako iné duševné problémy na vzostupe a netýkajú sa len dievčat. Pediater Jasona Nagata pre New York Times uviedol, že tretina amerických chlapcov rieši svoj výzor a postavu.

U časti z nich sa môžu vyvinúť poruchy príjmu potravy alebo svalová dysmorfia, ktoré môžu viesť k závažným psychickým ťažkostiam a fyzickým zdravotným komplikáciám, upozorňuje lekár.

Varuje, že z dostupných informácií je situácia alarmujúca. „Zistili sme, že v porovnaní s dievčatami, ktoré sú hospitalizované, majú chlapci viac závažných zdravotných komplikácií. Chlapci majú dlhšiu hospitalizáciu, väčšie poruchy srdcovej frekvencie a vyššiu mieru anémie ako dievčatá. To môže čiastočne odrážať skutočnosť, že chlapci sú často diagnostikovaní neskôr,“ dodal Nagata.

Za nárastom ochorení vidí aj sociálne siete, ktoré mladých ľudí „kŕmia“ nereálnymi ideálmi krásy. Sú vystavovaní tlaku, že tak musia vyzerať aj oni a ešte sa aj tým musia prezentovať.

Ako by však mali rodičia reagovať, keď ich dieťa cvičí a zaujíma sa o zdravý životný štýl? 

„Podľa mňa je pre rodičov červenou vlajkou, ak ich syn začne byť posadnutý alebo zaujatý posilňovňou a fitnesom spôsobom, ktorý zhoršuje jeho sociálny život, fungovanie v škole a každodenné fungovanie. To sú prípady, keď sa nadmerné cvičenie môže preklopiť do sveta porúch,“ radí pediater.

Veronika je úspešná športovkyňa. Prešla si však peklom. V mladom veku prepadla anorexii. Dnes je presvedčená, že príčinou bolo nízke sebavedomie. Pozrite si reportáž magazínu Reflex:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.