Zvolenie Trumpa je hrozbou aj pre Slovensko. Môže úplne zbúrať náš „ochranný dáždnik“

Donald Trump
Donald Trump. Zdroj: AP Photo/Alex Brandon

Blížiace sa prezidentské voľby v USA nebudú dôležité len pre samotných Američanov, ale aj pre Ukrajinu či Európu ako takú. Najväčší favorit tvrdí, že ak vyhrá, konflikt by ukončil do 24 hodín. V minulosti tiež hovoril o vystúpení z NATO. Ak sa teda Donald Trump opäť dostane do Bieleho domu, jedno je isté. Treba sa pripraviť doslova na všetko.

Súboj o Biely dom sa blíži. Američanov s najväčšou pravdepodobnosťou čaká po štyroch rokoch pri volebných urnách repete. V boji o prezidentské kreslo by sa proti sebe začiatkom novembra mali opäť postaviť súčasný prezident Joe Biden a jeho predchodca Donald Trump.

Európanov, a teda aj Slovákov, by výsledok volieb mohol ovplyvniť viac, než sa možno na prvý pohľad môže zdať. Podľa stávkových kancelárií je favoritom Trump. Je teda možné, že sa po štvorročnej prestávke vráti do Oválnej pracovne.

To by takmer s určitosťou znamenalo zmenu vo vzťahu medzi EÚ a Spojenými štátmi. Portál Politico na základe rozhovorov s viacerými európskymi diplomatmi dokonca hovorí o tom, že Trump v Bielom dome by bol pre Európu „nočnou morou“. Má totiž k starému kontinentu podstatne iný postoj než Biden.

„Trump vníma Európu, a osobitne EÚ, ako konkurenta, nie strategického spojenca. A súčasne on i časť Republikánskej strany vykresľujú Európu ako upadajúci kontinent, kde vládne socializmus, a ktorý nezvláda prílev migrantov,“ povedal pre TVNOVINY.sk Erik Láštic, vedúci Katedry politológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave.

Prečítajte si tiež:

Jeho riešenie by nevyhovovalo Ukrajine

To, že Európa bude musieť byť v strehu, naznačil aj Alexander de Coo, premiér Belgicka, ktoré momentálne predsedá Rade EÚ. „Ak nám rok 2024 opäť prinesie ‚America first‘, Európa v tom bude sama viac než kedykoľvek predtým,“ vyhlásil v Európskom parlamente.

V najbližších rokoch zrejme bude aj naďalej pálčivou témou vo vzťahu medzi Európou a Spojenými štátmi vojna na Ukrajine.

V tejto otázke sa Trumpove názory od začiatku invázie časom menia. „V úvodných mesiacoch vojny jasne stál za Ukrajinou, čo bolo možné vidieť aj pri opakovaných balíkoch pomoci, ktoré prechádzali cez Kongres USA s podporou oboch politických strán. Podobne ako v Európe, dlhé trvanie vojny postupne tento konsenzus narušuje a pomoc Ukrajine sa stáva predmetom politického zápasu,“ konštatoval Láštic.

Trump vyhlásil, že ak by sa stal prezidentom, konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou by ukončil do 24 hodín. Podľa politológa ide o Trumpovu typickú rétoriku, ktorú sme videli už pri jeho prvej kampani v roku 2016. „Ako kandidát prichádzajúci ‚zvonku‘ sľubuje, že komplikované problémy, ktoré politické elity nedokázali vyriešiť dekády, majú jednoduché riešenia, či už doma alebo v zahraničí,“ hodnotí.

Láštic ďalej tvrdí, že riešenie konfliktu Ruska a Ukrajiny by z pohľadu Trumpa znamenalo, že „USA úplne zastavia akúkoľvek pomoc a budú tlačiť na ukončenie vojny za podmienok, ktoré nebudú vyhovovať Ukrajine“. Európa by sa potom musela rozhodovať, ako a či vôbec Ukrajinu ďalej podporovať.

Prečítajte si tiež:

O vystúpení z NATO už uvažoval

V prípade volebného víťazstva 77-ročného miliardára tak hrozí konfrontácia medzi USA a Európou, ktorá by mohla narušiť celkovú stabilitu v medzinárodných vzťahoch. Politológ tvrdí, že už Trumpovo prvé obdobie v úrade ukázalo, že je impulzívnym prezidentom, ktorý neberie ohľad na zaužívané pravidlá a zvyklosti.

Láštic preto varuje, že ak sa Trump stane prezidentom, treba sa pripraviť doslova na všetko. „Dekády budované spojenectvo USA a Európy neznamená nič pre lídra, ktorý Európou pohŕda. Práve kríza vo vzťahoch medzi USA a EÚ potom otvára nové okno príležitosti pre Rusko, Čínu či niektorých z regionálnych aktérov, aby takúto situáciu využili na posilnenie vlastných pozícií,“ uviedol.

Dôležitou bude aj otázka bezpečnosti a obrany. Aj v tej dokáže byť Trump nevyspytateľný. Je totiž možné, že bude koketovať s myšlienkou, že Spojené štáty vystúpia z NATO. Podľa The New York Times mal takéto úvahy hneď niekoľkokrát počas roka 2018. Trump údajne svojim najvyšším bezpečnostným predstaviteľom povedal, že nevidí zmysel vojenskej aliancie, o ktorej hovoril ako o záťaži pre Spojené štáty.

Ako píše americký denník, vystúpenie USA z NATO by prakticky znamenalo koniec Aliancie. Láštic tvrdí, že Trump mal v minulosti v Bielom dome ľudí, ktorí dokázali jeho rôzne impulzy tlmiť. Teraz sa však zdá, že podobných ľudí vo svojom okruhu nemá. „Slovensko a EÚ teda musia s možnosťou, že USA vystúpia z NATO, reálne počítať,“ uzavrel odborník.

Donald Trump nedávno uspel v primárkach v štáte New Hampshire:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti