Musk odmieta, že by ruskej armáde poskytoval prístup k službe Starlink. Na kľúčovú otázku však neodpovedal

Musk odmieta, že by ruskej armáde poskytoval prístup k službe Starlink. Na kľúčovú otázku však neodpovedal
Elon Musk Zdroj: shutterstock.com/Frederic Legrand - COMEO

Americký podnikateľ a miliardár Elon Musk odmietol tvrdenie ukrajinskej rozviedky, že ruská armáda získala prístup k družicovej internetovej službe Starlink a využíva ju vo vojnovej zóne na Ukrajine.

Musk to uviedol v statuse zverejnenom na sieti X, pričom reagoval na vyhlásenie ukrajinskej vojenskej rozviedky (HUR), podľa ktorej Rusko v okupovaných oblastiach Ukrajiny využíva služby Starlink.

HUR ako dôkaz zverejnila audiozáznam rozhovoru dvoch ruských vojakov z 83. útočnej brigády v Ruskom okupovanej Doneckej oblasti.

HUR nešpecifikovala, koľko terminálov podľa nej Rusko má, ani ako ich mohlo získať. Hovorca HUR Andrij Jusov však povedal, že používanie Starlinku Rusmi sa stáva "systémovým".

Prečítajte si tiež:

Musk vo svojom statuse píše, že správy, podľa ktorých spoločnosť SpaceX predáva terminály Starlink Rusku, sú "kategoricky nepravdivé".

„Pokiaľ vieme, ani jeden Starlink nebol predaný Rusku - priamo ani nepriamo,“ napísal na sociálnej sieti X.

Na podozrenia, že Rusko môže využívať terminály Starlink zakúpené cez sprostredkovateľov, Musk neodpovedal.

Spoločnosť SpaceX vo svojom statuse na sieti X napísala, že ak získa informácie, že terminály Starlink používa sankcionovaná alebo neoprávnená strana, prešetrí ich a v prípade, že sa podozrenie potvrdí, podnikne kroky na deaktiváciu daného terminálu.

Weby Defence One a Astra v súvislosti s touto kauzou informovali, že terminály Starlink by mohli byť do Ruska dodané cez Dubaj.

Podľa analýzy amerického denníka Wall Street Journal mohli ruskí vojaci získať vybavenie Starlink aj ukoristiť od ukrajinských vojakov počas bojov a pripojiť sa na družice.

Prečítajte si tiež:

Rusko od začiatku vojny na Ukrajine pracovalo na zamedzení prístupu Ukrajiny k satelitom Starlink, na ktoré sa ukrajinská armáda spoliehala pri svojej komunikácii.

Analytici "vesmírnej vojny" v rozhovoroch pre web Business Insider uviedli, že snahy Ruska o rušenie Starlinku zatiaľ neboli úspešné.

Musk v minulosti čelil podozreniu, že v reakcii na chystaný útok ukrajinských síl na ruskú námornú flotilu na Kryme svoju internetovú službu Starlink predvlani vypol. Musk na to reagoval vyhlásením, že Starlink nad Krymom vypnúť nemohol, pretože tam nikdy aktivovaný nebol.

Žiadosti ukrajinskej armády o jeho aktiváciu Musk podľa svojich slov odmietol vyhovieť, pretože údajne nemohol dovoliť, aby sa jeho spoločnosť "priamo zapojila do vojny a eskalácie konfliktu".

HUR: Rusko môže terminály Starlink kupovať cez tretie krajiny

Ukrajinská vojenská rozviedka (HUR) predpokladá, že Rusko by mohlo terminály Starlink kupovať cez tretie krajiny. Podľa britskej stanice BBC to v pondelok uviedol hovorca HUR Andrij Jusov.

Dodal súčasne, že "nikto netvrdí", že predaj Starlinku Rusom sa uskutočňuje oficiálne. Podľa neho sa však do Ruska môžu dostávať "prostredníctvom takzvaného paralelného dovozu".

Prečítajte si tiež:

Jusov zároveň nepovedal, cez ktoré krajiny sa terminály Starlink dostávajú do Ruska, pretože podľa neho "tieto informácie vyžadujú objasnenie".

Ukrajinská HUR cez víkend zverejnila správu, že Rusko v okupovaných oblastiach Ukrajiny využíva služby Starlink. Ako dôkaz zverejnila audiozáznam rozhovoru dvoch ruských vojakov z 83. útočnej brigády v Ruskom okupovanej Doneckej oblasti.

Elon Musk dal pokyn na vypnutie satelitov Starlink počas ukrajinského útoku. Viac v archívnom príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti