Nové vírusové ochorenie má prvú obeť. Všetko sa zrejme začalo škrabancom od mačky

Nové vírusové ochorenie má prvú obeť. Všetko sa zrejme začalo škrabancom od mačky
Alaskapox Zdroj: Alaska Department of Health

Postarší muž z Aljašky sa stal prvým človekom, ktorý zomrel po tom, čo sa nakazil Alaskapox – nedávno objaveným vírusovým ochorením, ktoré ešte nemá slovenský názov, informuje portál televízie Sky News.

Muž z polostrova Kenai na juhu štátu sa podroboval liečbe v nemocnici, keď koncom januára zomrel, potvrdili úrady.

V anamnéze bolo uvedené, že pacient mal oslabený imunitný systém v dôsledku užívania liekov, čo pravdepodobne prispelo k závažnosti priebehu ochorenia, informovalo aljašské ministerstvo zdravotníctva.

Doteraz existuje iba sedem známych prípadov, keď sa niekto vírusom nakazil, pričom prvého infikovaného zaznamenali v roku 2015.

Všetci ľudia, u ktorých bol diagnostikovaný vírus, pochádzali z regiónu Fairbanks. Okrem posledného prípadu, ktorý sa skončil fatálne, však stav nikoho z ďalších nakazených si nevyžadovali liečbu. Ochorenie u nich malo iba mierny priebeh.

Alaskapox alebo AKPV je dvojvláknový DNA vírus, o ktorom vedci tvrdia, že sa zdá byť zoonotický, teda, že sa prenáša iba medzi zvieratami a na ľudia sa tak ním môžu nakaziť iba príležitostne.

Úrady uviedli, že zdroj kontaktu muža s vírusom je "nejasný". Muž však mal podozrenie, že by mohlo ísť o dôsledok škrabanca od túlavej mačky, o ktorú sa staral.

Pacient si v septembri všimol červenú hrčku v podpazuší a dostal antibiotiká, ale jeho príznaky sa zhoršili, pretože pociťoval únavu a bolesť.

Potom, čo bol ovplyvnený rozsah pohybu jeho pravej ruky, bol muž prevezený do nemocnice v Anchorage, kde hlásil ďalšie príznaky vrátane lézií podobných kiahňam - kožné lézie, opuchnuté lymfatické uzliny a bolesť svalov.

Jeho stav sa po týždni liečby zlepšil, potom však nasledovalo náhle zhoršenie. Trpel oneskoreným hojením rán, zlyhaním dýchania a obličiek, čo malo za následok smrť.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o vírusoch v odpadových vodách.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti