Predispozícia k povolaniam, športom či obezite. Vedci skúmali, čo o nás prezrádzajú naše ruky

Predispozícia k povolaniam, športom či obezite. Vedci skúmali, čo o nás prezrádzajú naše ruky
Ruky. Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/fizkes

Ruky ako symbol rôznych predispozícií. Na anatómiu prstov na dlaniach sa pozreli vedci. Prišli so zaujímavými výsledkami.

Viaceré výskumy sa zamerali na pomer dĺžky ukazováku voči prstenníku. Ten sa podľa nich spája s mnohými predispozíciami, od športových výkonov a obezity až po agresivitu a dokonca s psychopatickými sklonmi, informuje Daily Mail

Rozdiel medzi prstami môže byť ukazovateľom toho, ako sa človek vyvíjal v maternici. Podľa Bena Serpella, športového vedca z univerzity v Novom Anglicku, pomer dĺžky ukazováka a prstenníka súvisí s hladinou hormónov matky.

„Predpokladá sa, že pomer ukazováka a prstenníka sa vytvára v maternici už na konci prvého trimestra a je ovplyvnený prenatálnym pôsobením testosterónu,“ hovorí s tým, že muži sú vystavení väčšiemu množstvu, čo sa následne prejaví tým, že majú zvyčajne dlhší prstenník než ukazovák. Nie je to však pravidlo.

Prečítajte si tiež:

V prípade, že máte dlhší prstenník než ukazovák, podľa Serpella to môže byť znakom predispozície k niektorým povolaniam. Hovorí napríklad o tom, že môžu znamenať predispozíciu byť dobrým chirurgom alebo politickým novinárom. Ľudia s dlhším prstenníkom majú totiž disponovať vyššou schopnosťou udržania pozornosti a tiež následného spracovania informácií.

Iné štúdie tiež ukázali, že menší ukazovák ako prstenník môže poukazovať na väčšiu fyzickú zdatnosť. V roku 2021 medzinárodný tím výskumníkov skúmal 24 hráčov do 17 rokov a meral ich kondíciu a dĺžku prstov. Zistili, že čím väčší bol prstenník v pomere k ukazováku, tým lepšie si športovci počínali z hľadiska sily a kondície.

Tento pomer je však spájaný aj s negatívnymi vlastnosťami. Štúdia z roku 2005, ktorej sa zúčastnilo 298 študentov na univerzite v Alberte, zistila, že nižší prstenník ako ukazovák súvisí s vyššou mierou agresivity u mužov.

Tiež sa môže spájať aj s poruchou zneužívania opiátov, antisociálnou poruchou osobnosti a dokonca psychopatickými sklonmi. Seyed Sepehr Hashemian, psychoanalytik, ktorý sa výskumu venoval, povedal, že „boli prekvapení, že spozorovali takú lineárnu súvislosť medzi vyšším výskytom príznakov psychopatológie a pomerom nižšieho ukazováka voči prstenníku“.

Zároveň však zdôrazňuje, že hoci testosterón môže niekoho predurčovať na určité správanie, nejde o nemenné a neovplyvniteľné vlastnosti.

Prečítajte si tiež:

Dlhší ukazovák ako prstenník 

Vedci teda predpokladajú, že vyšší ukazovák ako prstenník, je znakom toho, že dieťa bolo vystavené vyššej hodnote estrogénu v tele matky. Majú ho tak častejšie dlhší ženy, nie je to však pravidlo. 

Tento pomer má byť spojený s nižším prahom bolesti. Pozitívne však je, že v roku 2015 sa v jednej štúdii z Medzinárodného centra pre bolesti hlavy v Pekingu zistilo, že ženy s väčším ukazovákom sú menej náchylné na výskyt migrény.

Jedna zo štúdií z roku 2022 z Lodžskej univerzity poukázala na úlohu estrogénu a testosterónu pri ukladaní tuku v tele. Podľa nej tí, ktorí majú dlhší ukazovák ako prstenník, sú náchylnejší na ukladanie tuku v partiách rúk, nôh a stehien. Súvislosť to má mať aj s nadváhou, a to u oboch pohlaví.

Pomer ukazováka a prstenníka má byť taktiež spojený aj so sexuálnou orientáciou, tiež s tým, či sme prváci alebo ľaváci, so silou úchopu alebo aj výškou skoku. Všetky zistenia pritom majú vychádzať z prenatálneho ovplyvnenia plodu.

Zlaté ruky dokážu čokoľvek. Dôchodca z Liptova si zostavil pražský Orloj: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti