Mladého Bratislavčana zadržala FBI. Na dark webe mal riadiť ilegálny obchod, kde sa predávali drogy či ukradnuté identity

Agenti FBI - ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

V rukách americkej FBI a Úradu pre vnútornú bezpečnosť skončil 31-ročný Alan Bill z Bratislavy. Ešte v decembri ho zadržali na letisku Newark neďaleko New Yorku. Mladý Bratislavčan pricestoval do USA na svadobnú cestu. 

Na prípad upozornil Plus 7 dní a informovalo o ňom aj americké ministerstvo spravodlivosti. Slovák mal byť spoluzakladateľom a riadiť ilegálne online trhoviska na dark webe s názvom Kingdom Market, kde sa predávali drogy, ukradnuté identity, falošné bankovky či doklady. Nemecké úrady nedávno obchod, kde bolo približne 25-tisíc ponúk, znefunkčnili.

Slovák, ktorý na nelegálnom trhovisku vystupoval pod menami Vend0r a KingdomOfficial, momentálne sedí v väzbe v St. Louis v štáte Missouri, približne 1500 kilometrov od miesta, kde ho koncom minulého roka zadržali.

Prečítajte si tiež:

Hrozia mu desiatky rokov väzenia

Americké úrady informovali, že o zatknutí upovedomili slovenskú ambasádu vo Washingtone. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí sa k prípadu odmietlo bližšie vyjadrovať. „S ohľadom na právne predpisy upravujúce ochranu osobných údajov nebudeme pos­kytovať žiadne bližšie informácie,“ uviedol rezort.

O Billa sa dlhodobo zaujímali poprední vyšetrovatelia s celého sveta. V USA čelí desiatim obvineniam, vrátane distribúcie kontrolovaných látok, krádeže identity s priťažujúcimi okolnosťami či sprisahania za účelom prania špinavých peňazí.

Slovákovi v prípade viny hrozia desaťročia za mrežami a pokuty vo výške stoviek tisíc až niekoľkých miliónov amerických dolárov.

Poplach na vysokej škole v Bratislave. Mladík sa mal vyhrážať útokom:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.