Kremeľ popiera správu, že Putin ponúkal USA zmrazenie vojny na Ukrajine

Kremeľ popiera správu, že Putin ponúkal USA zmrazenie vojny na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin vo svojej pracovni počas videokonferencie s členmi bezpečnostnej rady. Zdroj: Profimedia

Kremeľ v stredu poprel správu agentúry Reuters, že ruský prezident Vladimir Putin prostredníctvom sprostredkovateľov oslovil Spojené štáty s návrhom na prímerie na Ukrajine.

Na otázku, či je správa agentúry Reuters, podľa ktorej Rusko predložilo mierové návrhy, pravdivá, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu odpovedal: „Nie, nie je to pravda.“

Agentúra Reuters v utorok zverejnila správu, že Kremeľ navrhol zmrazenie vojenských operácií na súčasných styčných líniách, pričom nechcel odstúpiť žiadne z ukrajinských území, ktoré ruská armáda obsadila a ovláda.

Ruské zdroje uviedli, že Putin v roku 2023 prostredníctvom sprostredkovateľov - vrátane arabských partnerov Moskvy na Blízkom východe - signalizoval Washingtonu, že je ochotný zvážiť prímerie na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

Podľa troch ruských zdrojov sa sprostredkovatelia stretli koncom roka 2023 v Turecku a poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v januári telefonoval s Putinovým poradcom pre zahraničnú politiku Jurijom Ušakovom.      

„Kontakty s Američanmi nikam neviedli,“ povedal agentúre Reuters pod podmienkou anonymity vysokopostavený ruský predstaviteľ oboznámený s rokovaniami na prelome rokov 2023 a 2024.

Iný ruský zdroj uviedol, že Spojené štáty prostredníctvom sprostredkovateľov Moskve oznámili, že nebudú rokovať o možnom prímerí bez účasti Ukrajiny, a tak rozhovory neboli úspešné.

Aj tretí zdroj oboznámený s rokovaniami potvrdil, že "s Američanmi všetko zlyhalo."

Zdroj agentúry Reuters v USA uviedol, že medzi Moskvou a Washingtonom nedošlo k žiadnym oficiálnym kontaktom. Zdôraznil, že Spojené štáty nebudú viesť rozhovory s Ruskom týkajúce sa záujmov Ukrajiny bez účasti Kyjeva.

Všetky správy majú jednu vec spoločnú

Rádio Sloboda (RFE/RL) pripomenulo, že správa Reuters nie je prvá, ktorá naznačuje, že ruský prezident vysiela USA nejaké signály o svojej pripravenosti na mierové rokovania.

Koncom januára aj tlačová agentúra Bloomberg citovala dva zdroje blízke Kremľu, podľa ktorých Putin vysiela Spojeným štátom signály o svojej pripravenosti rokovať o mieri na Ukrajine.

Predtým i americký denník The New York Times písal o Putinovej pripravenosti "zmraziť" konflikt na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

Všetky materiály sa zhodujú v tom, že Putinovou hlavnou podmienkou je zachovanie ruskej kontroly nad dobytými územiami.

O tom hovorí aj Putin, ktorý opakuje, že Rusko sa nevzdá "ziskov", ktoré dosiahlo na Ukrajine. Moskva zároveň obviňuje Kyjev a Západ zo sabotovania mierových rokovaní.

Putin vo februári 2022 vyslal na Ukrajinu tisíce ruských vojakov, čím po ôsmich rokoch konfliktu na východe Ukrajiny - medzi ukrajinskými jednotkami na jednej strane a proruskými silami a cih ruskými spojencami na strane druhej - spustil plnohodnotnú vojnu.

Ukrajina tvrdí, že bojuje o svoju existenciu. Západ Putinovu inváziu označuje za záber územia v imperiálnom štýle, ktorý spochybňuje medzinárodný poriadok ustanovený po skončení studenej vojny.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.