Turistka si v Egypte kúpila suvenír. Dovolenka sa vzápätí zmenila na nočnú moru

Turistka si v Egypte kúpila suvenír. Dovolenka sa vzápätí zmenila na nočnú moru
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/SRStudio

Francúzska právnička zažila v Egypte záver dovolenky ako zo zlého sna. Za všetko pritom môže nedorozumenie, ktoré vyvolala kúpa suveníru.

Šesťdesiatpäťročná právnička Nathalie posledný deň svojej desaťdňovej dovolenky v Egypte vyrazila na nákupy. V umeleckej galérii luxusného hotela Winter Palace sa jej zapáčila soška, ktorú si kúpila za 250 eur, napísal portál televízie Euronews. „Netušila som, že mi žiadne šťastie neprinesie,“ povedala Nathalie.

Nasledujúci deň ju totiž na luxorskom letisku čakal obrovský šok. Colníci počas bezpečnostnej kontroly zaregistrovali v jej kufri podozrivý predmet a zalarmovali políciu.

Privolaní odborníci dospeli k záveru, že ide o 4 500 rokov starú starožitnosť. Policajti turistku previezli na stanicu, kde jej pridelený právnik povedal, že ju považujú za vinnú a mala by sa ospravedlniť. Noc strávila v stiesnených podmienkach so 40 ďalšími väzňami v malej miestnosti.

Prečítajte si tiež:

​Do súkromnej cely bola premiestnená až po zásahu Jeana-Françoisa Riala, generálneho riaditeľa cestovnej agentúry, s ktorou na dovolenku odletela.

„Za tridsať rokov sme nikdy nič podobné neriešili. Našťastie sa nám podarilo pre Nathalie zlepšiť podmienky zadržania. Bolo ale veľmi náročné proces urýchliť, pretože prípad prevzala štátna bezpečnosť,“ uviedol Rial pre francúzsky denník Le Figaro

O dva dni neskôr sa žena postavila pred francúzsky hovoriacim súd. Ten predvolal aj troch umeleckých odborníkov i majiteľov galérie, v ktorej Nathalie sošku kúpila. Ukázalo sa, že nejde o historický artefakt ale o produkt sériovej výroby určenej pre turistický trh.

Človek by v takejto situácii čakal, že sa dočká ospravedlnia, no úrady si chybu nepriznali. Francúzskemu veľvyslancovi v Káhire sa nakoniec podarilo zaistiť povolenie na odlet, a Nathalie sa tak mohla vrátiť domov.

„Podľa toho, čo som pochopila, mám doživotný zákaz vstupu do krajiny,“ povedala Nathalie v rozhovore pre francúzsky denník. Svoj stresujúci zážitok nemieni nechať len tak a obrátila sa na právnika.

Francúzske médiá po afére turistov pred návštevou Egypta varujú a apelujú na nich, aby si nekupovali žiadne suveníry.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o najväčších turistických lákadlách v Egypte.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.