Čiernomorské bingo: Zoznam lodí, o ktoré Rusi prišli, je čoraz dlhší. Ukrajinci im potopili už tretinu flotily

Čiernomorské bingo: Zoznam lodí, o ktoré Rusi prišli, je čoraz dlhší. Ukrajinci im potopili už tretinu flotily
Zdroj: shutterstock.com/AlexeyNikitin1981

Aj napriek tomu, že Ukrajina sama nemá vojnové loďstvo, od začiatku dva roky trvajúcej ruskej invázie sa jej podarilo zničiť už tretinu Čiernomorskej flotily. Ukrajinské sily sa pritom spoliehajú na morské drony, protilodné strely Neptun a Harpoon a rakety dlhého doletu Storm Shadow.

Ukrajinci postupne vytlačili ruskú flotilu zo svojej strany Krymu na druhú. Rusi sa museli stiahnuť až do Novorossijska.

Pre Kremeľ bola flotila kľúčová v ich pláne okupovať a ovládnuť územie Ukrajiny. Plavidlá ruského námorníctva mali blokovať prístup Kyjeva k moru. To sa im však darilo iba počas prvého roku invázie.

Zdroj: Profimedia.sk

​​Ukrajincom sa vďaka získaniu kontroly nad časťou Čierneho mora darí zo svojich prístavov vyvážať poľnohospodárske a iné produkty do celého sveta. Deje sa tak aj napriek tomu, že Moskva v júli odstúpila od čiernomorskej obilnej iniciatívy.

Presun flotily má byť zároveň dôvodom, prečo ruská armáda prestala používať strely s plochou dráhou letu Kalibr. Pri rýchlom presune totiž Rusom chýba zásadná logistika, ktorá ostala na Kryme. Preto nie sú schopní používať strely Kalibr, pokiaľ situáciu nevyriešia.

Ruské námorníctvo malo na začiatku invázie približne 80 vojnových lodí vrátane veľkých vojnových lodí, výsadkových lodí, ponoriek, hliadkových člnov a mínoloviek. Doteraz bolo zničených 26 plavidiel a 15 ďalších bolo vážne poškodených a sú v oprave.

Čiernomorské bingo. Zdroj: X

​„Môžem povedať, že operácie Čiernomorskej flotily sa značne skomplikovali, ak nie paralyzovali,“ povedal pred týždňom hovorca ukrajinského námorníctva Dmytro Pletenčuk.

Po páde Sovietskeho zväzu si Ruská federácia prenajímala priestory prístavu v Sevastopole od Ukrajiny. Odtiaľ vysielala lode pri vojne v Gruzínsku a nakoniec ich obrátila aj proti Ukrajine samotnej v roku 2014 pri nelegálnej anexii Krymu. Pri anexii polostrova získali Rusi aj časť plavidiel ukrajinského námorníctva.

Podľa ukrajinskej rozviedky sa vzhľadom na ukrajinské útoky na ruské námorníctvo Moskva snaží zriadiť námornú základňu v gruzínskom meste Očamčire, ktoré leží v Rusmi okupovanom regióne Abcházsko.

Zoznam potopených alebo vyradených lodí ruskej flotily

24. marec 2022: Výsadková loď Saratov

Zdroj: Profimedia.sk

​Prvé varovanie prišlo už 24. marca 2022. Vtedy ukrajinský raketový útok poslal ku dnu výsadkovú loď Saratov, ktorá práve kotvila v prístave Berďansk. Ukrajinci na útok použili raketu Točka-U, ktorá má dolet do 100 km.

14. apríl 2022: Krížnik Moskva

Zdroj: shutterstock.com/AlexeyNikitin1981

​Niekoľko týždňov po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poslala ukrajinská armáda ku dnu ruský raketový krížnik Moskva, vlajkovú loď Čiernomorskej flotily. Na palube plavidla sa v čase, keď ho zasiahla ukrajinská protilodná strela Neptun, nachádzalo 500 námorníkov.

Krížnik Moskva sa stal s dĺžkou vyše 186 metrov najväčšou zničenou vojnovou loďou pri bojovej akcii od konca druhej svetovej vojny a najväčšou ruskou vojnovou loďou zničenou nepriateľom od roku 1941, keď Nemci potopili bombami bojovú loď Marat, ktorá vtedy kotvila v Kronštadte na ostrove Kotlin v Baltskom mori.

17. jún 2022: Remorkér Vasilij Bech

Ukrajinské sily v piatok raketami Harpoon zasiahli v Čiernom mori pri Haďom ostrove ruský remorkér Vasilij Bech, ktorý prevážal zbrane, muníciu a vojakov.
Plavidlo bolo v službe len od roku 2017 a ku dnu poslali protilodné rakety Harpoon, ktoré Ukrajine dodalo Dánsko.

4. august 2023: Výsadková loď Olenogorskij Gorňak

Zdroj: shutterstock.com/Karasev Viktor

​Olenegorskij Gorňak je výsadková loď triedy Ropucha, určená na rýchle vyloženie nákladu a prepravu obojživelných síl na pristátie. Pri dĺžke 360 ​​stôp môžu vojnové lode triedy Ropucha vylodiť až 10 bojových tankov a prepraviť až 350 vojakov.

Dňa 4. augusta 2023 zostala ruská vojnová loď vážne poškodená po tom, čo ju zasiahlo ukrajinské bezpilotné plavidlo naložené výbušninami. Ide o prvú veľkú loď, ktorú Ukrajinci vyradili z boja s pomocou dronu. Rusko priznalo útok, ale tvrdilo, že Olenegorskij Gorňak zostal nedotknutý. Videozáznamy z útoku naznačujú niečo iné.

13. september 2023: Výsadková loď Minsk

Zdroj: shutterstock.com/yurisuslov

​O viac ako mesiac neskôr bolo 13. septembra 2023 zasiahnuté ďalšie pristávacie plavidlo triedy Ropucha, zatiaľ čo v suchom doku prebiehala údržba v lodenici Sevmorzadov v Sevastopole na Ruskom okupovanom Kryme.

Snímky z následkov ukázali, že Minsk bol „takmer určite funkčne zničený“, uviedlo britské ministerstvo obrany. O mesiac neskôr sa objavili satelitné snímky, ktoré zachytávajú rozoberanie plavidla na náhradné diely.

13. september 2023: Ponorka Rostov na Done

Zdroj: shutterstock.com/Dianov Boris

​Popri Minsku utrpela katastrofálne škody v rovnaký deň aj ponorka triedy Kilo 636.3 Rostov na Done, uviedlo britské ministerstvo obrany v spravodajskej správe. Ponorka tiež prechádzala opravami v lodenici Sevmorzadov.

„Akékoľvek úsilie o vrátenie ponorky do prevádzky bude pravdepodobne trvať mnoho rokov a bude stáť stovky miliónov dolárov,“ pokračovalo ministerstvo.

Útok na Sevastopol bol vykonaný raketami s plochou dráhou letu, ako aj námornými dronmi, informovalo ruské ministerstvo obrany.

4. november 2023: Korveta Askold

Zdroj: Profimedia.sk

​V tento deň zaútočila Ukrajina 15 strelami s plochou dráhou letu Storm Shadow, ktoré jej poskytli západní spojenci, na lodenicu v meste Kerč na Kryme.

Pri útoku sa jej podarilo zasiahnuť najnovšiu ruskú korvetu Askold triedy Karakurt, vyzbrojenú strelami Kalibr, ktorými ruské plavidlá ostreľujú ukrajinské ciele. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o dva dni neskôr vyhlásil, že loď bola zničená.

26. december: Výsadková loď Novočerkassk

Zdroj: shutterstock.com/Dianov Boris

​Na konci decembra 2023 Ukrajina uskutočnila útok strelami Storm Shadow na veľkú ruskú výsadkovú loď Novočerkassk v krymskom prístave Feodosia.

Útok loď, ktorá patrí do triedy Ropucha, úplne zničil a podľa informácií ukrajinského námorníctva na jej palube zahynulo asi osem desiatok ruských námorníkov.

1. február 2024: Raketová korveta Ivanovec

Zdroj: Profimedia.sk

​Ukrajinci sa pochválili zničením ďalšej ruskej vojnovej lode. Potopenie ruskej raketovej korvety Ivanovec oznámila ukrajinská vojenská rozviedka (HUR).

Plavidlo Čiernomorskej flotily bolo podľa nej zasiahnuté na Donuzlavskom jazere v západnej časti Ruskom okupovaného Krymského polostrova. Podľa ukrajinskej strany sa útok uskutočnil aj vďaka prostriedkom získaným od darcov.

Na loď zaútočilo niekoľko dronov, mohutný výbuch nastal po tom, čo zasiahli miesto, kde malo plavidlo umiestnené protilodné rakety P-270 Moskit. 

Korveta sa podľa rozviedky potopila, na palube mohlo byť až 40 námorníkov.

14. február 2024: Výsadková loď Cezar Kunikov

Ruská výsadková loď Cezar Kunikov
Ruská výsadková loď Cezar Kunikov. Zdroj: Profimedia.sk

​Ukrajinské ozbrojené sily v spolupráci s ukrajinskou vojenskou rozviedkou HUR pri operácii v Čiernom mori potopili ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov.

Plavidlo sa v čase útoku nachádzalo v ukrajinských teritoriálnych vodách pri meste Alupka na Ruskom anektovanom Krymskom polostrove. Pri útoku bola zničená.

Loď patrí do triedy Ropucha, rovnako ako loď Novočerkassk, ktorá bola zničená vlani v decembri. Obe lode boli poškodené už pri ukrajinskom útoku na loď Saratov v marci 2022.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.