Pravidelný spánkový režim robí deti múdrejšími a šťastnejšími, ukázala štúdia. Jeho nedostatok má zlý vplyv na vývin mozgu

Pravidelný spánkový režim robí deti múdrejšími a šťastnejšími, ukázala štúdia. Jeho nedostatok má zlý vplyv na vývin mozgu
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Dragana Gordic

Pravidelný spánkový režim detí má svoje opodstatnenie. Jeho dĺžka má vplyv nielen na to, aby neboli cez deň unavené a mali dostatok energie, ale ovplyvňuje tiež vývin ich mozgu.

Spánkom detí sa zaoberali vedci z univerzity v americkom Colorade. Tí potvrdili, že pre deti je najlepšie, ak má režim celá rodina, informuje The Sun.

Podľa nich by sa rodičia mali snažiť, aby sa každý večer spoločne s deťmi stretli pri večeri, následne deťom napríklad čítali a ukladali ich do postele, a to vždy v rovnakom čase.

Prečítajte si tiež:

Vplyv na mozog a emócie

Podľa jednej z autoriek štúdie Emily Merzovej pri nedôslednosti a nepravidelnosti v deťoch vzniká stres, ktorý narúša ich spánok.

Ak deti nemajú dostatok spánku, prejaví sa to na ich mozgu. „Kratší spánok bol významne spojený s menšou hrúbkou v niektorých oblastiach mozgu a menším objemom amygdaly, oblasti mozgu kľúčovej pre spracovanie emócií,“ uviedla autorka štúdie.

Chýbajúce mozgové bunky môžu viesť k tomu, že deti sú náchylnejšie na negatívne emócie. Naopak, podľa Merzovej tie deti, ktoré chodia spať včas, majú zdravšie emócie a menej záchvatov hnevu.

Štúdia zistila, že sa u nich vyvíja aj viac nervov v čelovom, spánkovom a temennom laloku mozgu, ktoré sú dôležité pre jazyk, pamäť a zmysly.

Spánok je pre ľudský mozog kľúčový, pretože počas neho sa mozog prečisťuje a odpočíva, čím sa zlepšuje jeho schopnosť prijímať informácie počas dňa.

Štúdie sa zúčastnilo 94 rodín s deťmi vo veku päť až deväť rokov. Monitorovali ich život a následne pozorovali mozog detí. Zistilo sa, že deti s nepravidelným spánkovým režimom mali v priemere menšie mozgy.

Prečítajte si tiež:

Zaveďte režim

Ak vaše deti pravidelný režim spánku nemajú, najlepšie je s tým začať hneď. A to aj napriek tomu, že prvé dni môžu byť náročné. Nezabúdajte na to, že kým nám, dospelým, stačí spať v priemere sedem hodín, deti potrebujú spať viac, asi 10 hodín denne.

V prípade, že si vaše deti aktuálne zvykli na to, že chodia spať neskoro, ich režim meňte pomaly. Začnite napríklad s posunom o 20 minút ráno i večer a následne pridávajte.

Dobré je, ak pred spaním obmedzíte ich kontakt s obrazovkami, či už ide o tablet, mobil, televízor alebo počítač.

Podobne ako pri dospelých, aj pre spánok detí sú dôležité parametre, ako zhasnuté svetlá, optimálna teplota izby a dobrý matrac, kde sa budú cítiť pohodlne a dobre si oddýchnu.

Ťažké ranné vstávanie. Čo s tým môžeme urobiť prezradila spánková poradkyňa: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.