Má zdravotné ťažkosti. Toto je niekoľko signálov, ktorými váš štvornohý miláčik naznačuje, že sa necíti dobre

Má zdravotné ťažkosti. Toto je niekoľko signálov, ktorými váš štvornohý miláčik naznačuje, že sa necíti dobre
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/yangtak

Ak máte domáceho miláčika viete, aké zložité je zistiť, či a kedy má bolesti. Nevedia nám to povedať, no snažia sa nám to dať najavo zmenou správania. 

Napríklad zlomený zub môže spôsobiť, že pes začne ohŕňať nos nad granulami, bolesť brucha ho zas donúti neprestajne olizovať podlahu. Niekedy je ťažké rozoznať, čo presne sa nám pes snaží povedať.

Zmenu správania zvierat si ľudia často nespájajú s bolesťami alebo chorobou domáceho miláčika. Veterinári sa podelili o sedem najčastejších náznakov, že váš pes má bolesti, informuje HuffPost.com

Neustále sa olizuje

Veterinárka Liz Stelowová z Davis School of Veterinary Medicine, najväčšej školy veterinárnej medicíny v USA, prezradila, že ak sa pes olizuje alebo si obhrýza istú časť tela, pravdepodobne má boľavé miesto na koži alebo pod kožou, prípade ide o svrbenie.

Takéto obsedantné správanie môže byť tiež znakom úzkosti, niekedy aj nepohodlia v tráviacom trakte.

Prečítajte si tiež:

Veľa slintá

Všetky psy slintajú. Ale ak tomu vášmu z tlamy kvapkajú vedrá mazľavých slín bez toho, aby sa pozeral na tanier plný dobrôt, môže ísť o signál ochorenia. „Ak spozorujete nadmerné slintanie sprevádzané silnejším dýchaním alebo opuchom tváre či ťažkosťami so žuvaním, je čas navštíviť veterinára,“ povedala veterinárka Rebecca Greensteinová, veterinárna lekárka z nemocnice Kleinburg.

Podľa nej môže ísť o príznak nevoľnosti spôsobený problémami v tráviacom trakte. Môže ísť aj o infekciu dutín, poranenie končatín alebo chvosta, ochorenie obličiek alebo pečene, prípadne aj o uviaznutý predmet v hrdle. Môže tiež ísť o otravu.

Zmena chuti do jedla

Zmena chuti do jedla môže signalizovať zdravotné ťažkosti, ako sú napríklad problémy so zubami. Môže však tiež ísť o signál, že pes bojuje s vírusom alebo omnoho závažnejším problémom, napríklad rakovinou.

Keď má pes bolesti, môže jesť menšie porcie ako zvyčajne, alebo sa zrazu môže zdať, že ho granule vôbec nezaujímajú.

Neobvykle veľa sedí alebo stojí

Držanie tela vám môže prezradiť veľa o fyzickom a psychickom stave psa. Podľa veterinárky Liz Stelowovej svaly v reakcii na traumu menia svoj tonus, aby chránili štruktúry okolo seba. Môže to vyzerať napríklad tak, že pes bude sedieť s vystrčenou zadnou nohou. V tomto prípade ho pravdepodobne bolí bedrový kĺb. Ak zvesí hlavu príliš nízko, zrejme ho bolí krk. Môže tiež menej vrtieť chvostom alebo klopiť uši.

Prečítajte si tiež:

Neustále sa chveje

Mnohé staršie psy trpia bolesťami kĺbov alebo chronickými bolesťami chrbta. To sa môže prejaviť chvením tela. Neurologické ochorenia môžu tiež spôsobovať trasenie, hoci nemusia byť nevyhnutne bolestivé.

Pôsobí lenivo

Ďalším signálom, že s vaším psom nie je niečo v poriadku je, že zrazu nemá záujem o svoje obľúbené hračky a činnosti a pôsobí malátne. Mohol byť napríklad vystavený toxínu, je dehydrovaný alebo má vírusovú či bakteriálnu infekciu.

„Neochota chodiť na prechádzky, spomalenie a strnulý pohyb sú príznaky, ktoré sa najčastejšie nesprávne pripisujú starobe, hoci v skutočnosti sú príčinou ťažkostí, ktoré by veterinár mohol diagnostikovať a liečiť,“ povedala Greensteinová.

Začne vrčať

Ak má váš štvornohý miláčik veselú povahu, ale z ničoho nič sa začne správať mrzuto, môže pociťovať bolesť, potenciálne v dôsledku ortopedického zranenia alebo infekcie. Pes môže náhle vrčať na svojich domácich alebo aj vtedy, keď mení polohu medzi ležaním a vstávaním. Bolesť je podľa Stelowovej častou príčinou agresie psov.

Diagnostikovanie zdroja bolesti u psov môže byť náročné a veterinári sa často opierajú o pozorovania majiteľov psov. Odporúčajú preto psa sledovať, a ak sa vám zdá, že niečo nie je v poriadku, neváhať s návštevou veterinára.

Chcú im dať šancu dôstojne dožiť. V hospici pre psy vo Vrábľoch sa starajú o ťažko choré a hendikepované zvieratá: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.