Studené, svrbiace či bolestivé prsty na nohách môžu signalizovať vážne ochorenia. Pozrite sa, aké

Studené, svrbiace či bolestivé prsty na nohách môžu signalizovať vážne ochorenia. Pozrite sa, aké
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Yurii_Yarema

Predstavujú malú až nepatrnú časť tela, no môžu signalizovať vážne ochorenia. Chlad, zvláštne sfarbenie či výrastky na prstoch na nohách neignorujte.

Britský lekár z Manchestru Chun Tang pre The Sun vysvetlil, že stav a výzor našich prstov na nohách môže jasne signalizovať problém v našom tele. „Prsty na nohách môžu slúžiť ako indikátory zdravotných problémov vzhľadom na ich cievnu povahu, citlivosť na problémy s krvným obehom a náchylnosť na rôzne ochorenia.“

Ako príklad uviedol zmenu farby, štruktúry alebo spôsobu rastu nechtov, ako aj zmeny stavu pokožky. Môže ísť o prejavy zlého krvného obehu, nedostatkov vo výžive alebo aj o vysoký krvný tlak. Znamenať to však môže aj problémy pohybového aparátu, artritídu či zápalové ochorenia. 

Rany, ktoré sa nehoja

Ak máte na chodidlách a prstoch rany, ktoré sa nehoja, môže ísť o príznak cukrovky. „Zvýšená hladina glukózy môže poškodiť cievy a nervy, čo vedie k zlému prekrveniu a zníženiu citlivosti chodidiel,“ povedal doktor.

Zhoršený prietok krvi spôsobuje, že osoby s cukrovkou sú náchylné na vznik vredov na nohách. Rany na prstoch sa nemusia správne hojiť v dôsledku zhoršenej imunitnej reakcie, čo zvyšuje riziko infekcií a komplikácií.

V prípade, že vám zistili cukrovku, lekár odporúča pravidelne si kontrolovať nohy, pri strihaní nechtov byť mimoriadne opatrný, používať hydratačný krém a nosiť vhodnú, nie tesnú obuv.

Studené prsty na nohách

V chladnom počasí je normálne, že vám je trochu chladno na nohy. Ak však máte pocit, že vaše prsty na nohách sú stále ľadové, možno by stálo za to navštíviť lekára. Môžu byť totiž príznakom ochorenia štítnej žľazy, srdca alebo artritídy.

Prečítajte si tiež:

Svrbenie či škvrny

Ak sa vám na prstoch a v ich okolí vytvoria biele alebo červené škvrny, ktoré svrbia, môže ísť o plesňovú infekciu. Ochoreniu sa darí v teplom a vlhkom prostredí.

Najlepším spôsobom, ako zmierniť príznaky a zabrániť opakovanému výskytu, je dodržiavanie správnej hygieny nôh, používanie prípravkov proti plesniam a udržiavanie nôh v suchu.

Zväčšenie palca na nohe

Zväčšený palec na nohe môže byť príznakom ochorenia DNA. Ide o typ artritídy, ktorá spôsobuje silnú bolesť kĺbov. Koža na zväčšených miestach môže byť tiež horúca, opuchnutá alebo červená. V prípade tohto ochorenia je podľa lekára veľmi dôležitá zmena životného štýlu, zdravá strava a cvičenie. „Pre správnu diagnózu a liečbu je však nevyhnutná konzultácia s lekárom,“ dodal Tang.

Prečítajte si tiež:

Zvláštne nechty na nohe

Ďalším ochorením, ktoré si môžete všimnúť na prstoch na nohách, je anémia. „Vyznačuje sa nedostatkom červených krviniek alebo hemoglobínu, čo znižuje schopnosť krvi prenášať kyslík,“ povedal doktor Tang.

Anémiu môže signalizovať zvláštna deformácia nechtov. V prípade, že lekár ochorenie potvrdí, liečba zvyčajne spočíva v doplnení železa alebo iných látok.  

Bolesť či opuch prstov

Existuje veľa možných príčin bolesti alebo opuchu prstov na nohách. Podľa lekára je pomerne častou dehydratácia. „Nedostatok tekutín môže spôsobiť opuch prstov na nohách, pretože telo zadržiava sodík, aby udržalo rovnováhu vody,“ povedal. Zadržiavanie sodíka vedie k zvýšenému objemu tekutín v telesných tkanivách, čo vedie k opuchu.

Strata ochlpenia

Mnohí ľudia si holia prsty na nohách, pretože im chĺpky z rôznych dôvodov prekážajú. Ochlpenie na prstoch na nohách je však v skutočnosti znakom dobrého krvného obehu. Jedným z hlavných príznakov periférneho arteriálneho ochorenia je okrem bolesti nôh aj vypadávanie ochlpenia.

Ochorenie vzniká v dôsledku nahromadenia tukových usadenín v tepnách, ktoré obmedzujú prívod krvi do svalov nôh. V dôsledku toho sa zmenšujú aj vlasové folikuly na nohách.

Prečítajte si tiež:

Vbočené palce

Ak sa vám na vnútornej strane chodidiel v blízkosti palcov na nohách tvoria kostné hrbolčeky, možno máte vbočené palce. „Keď sa palec na nohe nakláňa dovnútra, núti kĺb vyčnievať von, čím vzniká puklina,“ opísal lekár.

Toto nesprávne nastavenie a tlak na kĺb vedú k zápalu, ktorý spôsobuje bolestivý opuch. Postupom času sa môže vbočený palec zhoršovať, čo má za následok zvýšené nepohodlie a ťažkosti pri nosení určitej obuvi.

Necht vrastený do kože

Ak máte na prstoch na nohách červené výrastky alebo sa vám necht zatáča do kože, môže ísť o bolestivý zarastajúci necht. Tie sú pomerne časté. Ak sa so zarastajúcim nechtom na nohe vyberiete k lekárovi, zvyčajne vám odporučí namočiť chodidlo do teplej slanej vody, aby sa pokožka zjemnila.

Následne udržiavať chodidlo v suchu, nosiť pohodlnú obuv a na zmiernenie bolesti užiť lieky. Určite sa treba vyhnúť strihaniu či trhaniu nechtu. V prípade, že takýto postup nepomáha, obráťte sa opäť na lekára.

Estetická medicína dokáže pomôcť aj dospelým ľuďom narásť. A to operáciou predĺženia nôh: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.