Grécko legalizovalo sobáše i adopcie detí pre páry rovnakého pohlavia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Grécky parlament legalizoval vo štvrtok civilné sobáše osôb rovnakého pohlavia a adopciu pármi rovnakého pohlavia. Informujú agentúry AP a AFP.

Grécko sa tak stalo prvou pravoslávnou krajinou, ktorá k tomuto kroku pristúpila napriek nesúhlasu tamojších cirkevných predstaviteľov.

Za zákon predložený stredopravicovou vládou gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa hlasovala vo štvrtok neskoro večer po dvojdňovej debate väčšina 176 z celkového počtu 245 poslancov z rôznych politických zoskupení. Proti bolo 76, dvaja sa hlasovania zdržali a 46 sa na hlasovaní nezúčastnili.

Nový zákon uznáva rodičovské práva pre páry rovnakého pohlavia, nebude však umožňovať gayom nadobudnúť biologické deti prostredníctvom náhradných matiek v Grécku. Táto možnosť je v krajine aktuálne dostupná pre ženy, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu mať vlastné potomstvo.

Samotný Mitsotakis označil prijatie legislatívy za "míľnik v oblasti ľudských práv", cituje AFP.

Prečítajte si tiež:

Predstavitelia cirkvi v krajine sústredili svoju kritiku na dôsledky návrhu zákona pre tradičné rodinné hodnoty a tvrdili, že potenciálne právne problémy plynúce z reformy by mohli v budúcnosti viesť k rozšíreniu možnosti náhradného materstva aj pre homosexuálne páry.

Prieskumy verejnej mienky preukazovali, že Gréci tesnou väčšinou túto reformu podporujú. Otázka nevyvolala v krajine taký rozkol, ktorý by prevýšil obavy súvisiace s vysokými životnými nákladmi, konštatuje AP.

Stúpenci reformy zákona mávajúci dúhovými transparentmi, ako i jeho oponenti v rukách s ikonami, zorganizovali vo štvrtok separátne menšie pokojné zhromaždenia pred budovou parlamentu v Aténach.

„Ľudia, ktorí boli doposiaľ neviditeľní, sa okolo nás konečne stanú viditeľnými. A s nimi konečne nájde svoje legitímne miesto i množstvo detí,“ povedal premiér Mitsotakis poslancom ešte pred hlasovaním.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 9. 11. 2023. Vatikán je o niečo otvorenejší voči LGBTI+ komunite:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme LGBTI+

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.