Kolabujú po nej deti. Drogu z automatov v Česku expresne zakážu, u nás to už trvá mesiace

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Droga HHC, či HHC-P poriadne zamávala ako Slovenskom, tak i Českom. U našich susedov však po kolapsoch mnohých ľudí začali rýchlo konať a látku zakážu. Slovensko je však v tomto opäť trochu iné. Aj keď aj u nás končia po užití ľudia v nemocniciach, zaradenie na zoznam zakázaných látok trvá neskutočne dlho.

O HHC, či HHC-P, teda droge, ktorá sa dá kúpiť v automatoch v nákupných centrách sme toho popísali už skutočne mnoho. Téme sa aktívne venujeme od septembra a za ten čas sme zistili, že mnohí a to najmä deti po užití končia na urgentných príjmoch. 

Okrem toho sa ľuďom príliš stavy nepáčia, niektorí navyše zažili zvláštne vedľajšie účinky. Po HHC siahajú najmä deti, ktoré pravdepodobne túžia trochu si zaexperimentovať, v čom im doslova nič nebráni, keďže automaty nekontrolujú vek.

V Česku už zasiahli

Mimoriadne problematická situácia s HHC nastala v susednom Česku. Drogu si vie zaobstarať úplne každý v rôznych podobách - sušina, predpripravené jointy, hašiš, vape perá, či vymeniteľné cartridge. Výnimkou však nie sú ani rôzne cukrovinky s obsahom drogy, ktoré sa nazývajú edibles. 

Práve edibles v podobe gumených medvedíkov drvia mladých Čechov. Aj nám sa podarilo s jedným porozprávať, ktorý opísal svoj hororový zážitok. Podľa jeho slov ho však zachránilo silné srdce. 

Česko však voči droge úspešne zakročilo a psychoaktívna látka dočasne bude na zozname zakázaných látok. V stredu sa na tom zhodla česká vláda, uviedol minister zdravotníctva Vlastimil Válek. Podľa neho nie je možné čakať na schválenie novely, ktorá by mala predaj nových psychomodulačných látok regulovať. 

Novelu nariadenia vlády, ktoré zoznam návykových látok obsahuje, chce Válek pripraviť na ďalšie rokovanie kabinetu. Politici sa témou začali viac zaoberať po tom, ako sa v médiách objavili správy o čoraz častejšej intoxikácii detí po konzumácii cukroviniek s HHC.

Podľa stredajšieho vyjadrenia poslanca Toma Philippa muselo byť po požití týchto pochutín v ostatných týždňoch hospitalizovaných asi sto detí a mladých.

Prečítajte si tiež:

U nás to plánujú už takmer polroka 

Trošku inak je to však u nás. Ministerstvo zdravotníctva sa síce pre nás vyjadrilo už v októbri, že látku na zoznam zakázaných látok navrhujú zaradiť, no do dnešného dňa sa tak nestalo. 

„Zároveň sa pripravuje nová právna úprava, ktorej cieľom je efektívnejšie zaraďovanie nových psychoaktívnych látok medzi zakázané látky na Slovensku. Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo spravodlivosti SR a Ministerstvo zdravotníctva SR intenzívne pracujú na návrhu zákona, ktorý by využíval generický model zaraďovania nových psychoaktívnych látok a tým by sa výrazne urýchlil proces zaraďovania takýchto látok medzi zakázané látky,“ uviedli ešte v októbri.

Odvtedy však prebehli už štyri mesiace a veci sa neposunuli až tak veľmi dopredu. 

„Ministerstvo zdravotníctva SR si uvedomuje urgentnosť zaradenia HHC, HHC-P a HHC-O medzi zakázané látky na Slovensku, a to z dôvodu ohrozenia širokej verejnosti, najmä detí a mládeže, ktorým je v súčasnosti umožnený voľný prístup k novým psychoaktívnym látkam (HHC, HHC-P a HHC-O) prostredníctvom rôznych automatov umiestnených na verejne prístupných miestach, napríklad v obchodných centrách,“ uviedol nám komunikačný odbor MZ SR v stanovisku.

Ako dodali, momentálne je po vnútrorezortnom pripomienkovom konaní a veci sú pripravené na rokovanie gremiálnej porady na MZ SR. Následne bude novela zákona poslaná do medzirezortného pripomienkového konania.

„Je v kompetencii každého štátu, akým spôsobom má nastavenú legislatívu pri zaraďovaní nových psychoaktívnych látok medzi kontrolované látky. V Českej republike je zaradenie látky medzi zakázané látky legislatívne jednoduchšie ako u nás. Túto skutočnosť si uvedomujeme a MZ SR spolu s ministerstvami vnútra a spravodlivosti pripravujú zmenu legislatívy, ktorej cieľom je efektívnejšieho zaraďovania nových psychoaktívnych látok medzi zakázané,“ dodali.

Stále teda nie je jasné, kedy drogy medzi zakázané látky zaradia. 

Prečítajte si tiež:

Čo to je

Rastislav Žemlička, adiktológ zo Sanatória AT nám ešte v septembri vysvetlil, že ide o polosyntetický kanabinoid.

„Ide o rizikovú látku, ktorá svojou štruktúrou pripomína látku THC. Čo sa týka účinkov, sú psychoaktívne. Pôsobia na centrálny nervový systém. Pôsobia upokojujúco, ponúkajú slasti a menia náladu,“ povedal vtedy Žemlička. 

Zjednodušene povedané ide o novú drogu z laboratória, ktorá sa účinkami podobá na marihuanu. Všeobecne sa však uvádza, že novinka je v porovnaní s klasickou „trávou“ niekoľkokrát silnejšia.

Pozrite si archívnu reportáž o HHC.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.