Ukrajinský prezident Zelenskyj pricestoval do Berlína

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok pricestoval do Berlína na návštevu, ktorej cieľom je získať podporu Západu pre ukrajinské sily pred druhým výročím vojny s Ruskom. Podľa nemeckej vlády podpíše spolkový kancelár Olaf Scholz so Zelenským bilaterálny bezpečnostný pakt, informuje agentúra AFP.

Do Nemecka zavítal Zelenskyj druhýkrát od začiatku invázie ruských síl na Ukrajinu z 24. februára 2022. V máji minulého roka navštívil Berlín a Aachen. V Aachene mu udelili Cenu Karola Veľkého.

V piatok na sociálnej sieti X Zelenskyj zverejnil fotky zo svojho príletu na letisko v Berlíne. Uviedol, že v Nemecku plánuje diskutovať o "novej bezpečnostnej architektúre pre Ukrajinu", ktorá sa podľa neho snaží "čo najskôr ukončiť vojnu za spravodlivých ukrajinských podmienok".

Prečítajte si tiež:

Ukrajinský prezident v piatok navštívi aj Paríž. Očakáva sa, že s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom podpíše bilaterálnu bezpečnostnú dohodu. Zelenskyj v sobotu vystúpi na bezpečnostnej konferencii v bavorskom Mníchove, v rámci ktorej bude rokovať s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Elyzejský palác na margo bilaterálnej bezpečnostnej dohody uviedol, že nadväzuje na záväzky prijaté v rámci schôdzky zástupcov krajín G7 konanej počas summitu NATO vo Vilniuse v júli 2023.

Macron začiatkom roka povedal, že vo februári plánuje navštíviť Ukrajinu, no neposkytol ďalšie podrobnosti. Takisto vyzval európske krajiny, aby zvýšili podporu Ukrajiny v prípade, ak by americký Kongres neschválil 60-miliardový balík vojenskej pomoci.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 15. 2. 2024. Rusi opäť útočili na Ukrajinu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.