Nemecko a Ukrajina podpísali bezpečnostnú dohodu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz a Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok podpísali bilaterálny bezpečnostný pakt. Zelenskyj by mal takúto dohodu v priebehu piatka podpísať aj v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Zelenskyj pricestoval do Nemecka na svoju tretiu návštevu od začiatku invázie ruských síl na Ukrajinu z 24. februára 2022. V máji minulého roka navštívil Berlín a Aachen. V Aachene mu udelili Cenu Karola Veľkého.

Na svojom prebiehajúcom európskom turné sa ukrajinský prezident snaží získať podporu Západu pre ukrajinské sily pred druhým výročím vojny s Ruskom.

V piatok navštívi Paríž a v sobotu vystúpi na bezpečnostnej konferencii v bavorskom Mníchove, v rámci ktorej bude rokovať s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Prečítajte si tiež:

Zelenskyj už v januári podpísal dohodu o bezpečnostnej spolupráci s Britániou, keď britský premiér Rishi Sunak navštívil Kyjev.

Táto dohoda sa vzťahuje na nasledujúcich 10 rokov a na jej základe by Británia mala Ukrajine pomôcť s vybudovať zbrojársku výrobu a poskytnúť "rýchlu a trvalú bezpečnostnú pomoc", ak Rusko zaútočí znovu.

Podľa agentúry AP sa zdá, že cieľom týchto bezpečnostných paktov je predovšetkým vyslať signál o dlhodobej solidarite s Ukrajinou.

Nemenovaný predstaviteľ Francúzska pred Zelenského návštevou Paríža uviedol, že dohoda by poskytla Ukrajine dlhodobú podporu a zároveň vyslala "posolstvo odhodlania". Okrem vojenských a bezpečnostných záväzkov bude podľa neho zahŕňať aj finančnú a hospodársku podporu.

V priloženom videu si môžete pozrieť aktuálny príspevok o situácii v bojmi zmietanej Avdijivke.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.